R22 kupuje kolejne spółki i umacnia się w  Rumunii

opublikowano: 28-09-2018, 12:32

R22, holding spółek technologicznych, podpisał umowy kupna dwóch kolejnych spółek rumuńskich, dzięki temu osiągnął pozycję lidera rynku hostingu w tym kraju.

Przejęte właśnie spółki, działają pod markami mxHost i xServers, należą do pięciu największych podmiotów w branży na lokalnym rynku. 

- Dzięki realizacji tych transakcji zdobyliśmy pozycję lidera w branży. Patrzymy jednak na kolejne firmy, które dobrze pasują do naszego modelu rozwoju i wpisują się w przyjętą strategię. Przejmujemy wyłącznie rosnące, dobrze funkcjonujące podmioty, dzięki temu możemy uzyskać obustronne synergie – mówi Jakub Dwernicki, prezes R22

Wcześniej R22 przejął rumuński Gazduire Web. Dzięki realizacji trzech akwizycji o łącznej wartości 5,3 mln euro, posiada 15 proc. udziałów w rynku. Grupa planuje kolejne akwizycje, które pozwolą na  umocnienie pozycji lidera w Rumunii i wzrost udziału do poziomu 20 proc. do końca roku, a docelowo do ponad 30 proc. 

Łącznie mxHost, xServers i Gazduire Web obsługują obecnie około 30 tys. klientów i ponad 50 tys. domen. W swojej ofercie posiadają m.in. usługi hostingowe, domeny, certyfikaty SSL i serwisy dedykowane. Przejęte podmioty są w dobrej kondycji finansowej i są rentowne.

Działalność hostingowa grupy na rynku rumuńskim będzie prowadzona przez spółkę celową H88 Hosting S.R.L., która posiada 100 proc. udziałów w Gazduire Web S.R.L. i S.C. Web Class (xServers) oraz 60 proc. udziałów w S.C. NET DESIGN S.R.L. (mxHost). Działalnością operacyjną H88 w Rumunii będą zarządzać lokalni menedżerowie. 

Akwizycje zostaną sfinansowane z środków własnych oraz finansowania dłużnego. Obecnie grupa finalizuje proces pozyskania finansowania zewnętrznego, zgodnie z podpisanymi umowami, płatność za przejmowane spółki ma nastąpić do 15 października. 

- Rynek rumuński można porównać do polskiego sprzed 5 lat, gdzie w branży było jeszcze wiele miejsca do zagospodarowania. W Rumunii z roku na rok oczekiwany jest wzrost organiczny na poziomie 20 proc., a tamtejszy rynek jest bardzo rozdrobniony, co dodatkowo uzasadnia realizację procesów akwizycyjnych. Z perspektywy R22 to naturalny krok w procesie rozwoju Grupy, czyli rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu poprzez powtórzenie udanego modelu rozwoju z rodzimego rynku – mówi Jakub Dwernicki, prezes R22

Wielkość rynku rumuńskiego określana jest na około 25 proc.  rynku polskiego. Ze względu na niskie nasycenie, oczekuje się, że w najbliższych latach utrzyma się dynamika wzrostu na poziomie 20 proc. rocznie. Dodatkowo od 2018 r. domeny w Rumunii są sprzedawane w znanym w Polsce modelu rocznych odnowień, zamiast w modelu wieczystym. Z tego tytułu oczekiwany jest skokowy wzrost wartość rynku domen o ok. 30 proc. Rumunia to nie jedyny kraj, w którym Grupa chciałaby rozwijać swoją działalność. 

- Patrzymy również na inne rynki z naszego regionu. Celujemy w rozwijające się gospodarki, gdzie mamy szansę zarówno na wzrost organiczny, jak i konsolidację. Niektóre kraje, ze względu na wielkość są często poza zainteresowaniem globalnych liderów, a ich rozdrobnienie sprawia, że możemy powielić sprawdzone metody rozwoju, poprzez integrację kilku spółek i generowanie synergii przychodowych i kosztowych – mówi Jakub Dwernicki.  

Grupa posiada dedykowany zespół ds. akwizycji oraz specjalny, przeznaczony do integracji podmiotów.  R22 planuje dalsze projekty na pozostałych rynkach CEE zarówno w obszarze hostingu jak i omnichannel communication

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu