Rabobank nie będzie sprzedawał swoich akcji w ofercie publicznej BGŻ

ISB
23-08-2007, 15:56

Holenderski Rabobank, do którego należy 45,87% udziałów Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) nie zamierza sprzedawać swoich akcji w publicznej ofercie BGŻ zaplanowanej na II lub III kw. 2008 r. Na  GPW trafi pakiet akcji należący do Skarb Państwa i ewentualnie akcje należące do  mniejszościowych akcjonariuszy. BGŻ nie zamierza natomiast w ramach oferty emitować nowych akcji, poinformowali przedstawiciele banku w czwartek.

"Z punktu widzenia Rabobanku nie zamierzamy sprzedawać żadnych akcji, które posiadamy w ramach oferty. Wierzymy w model biznesowy BGŻ i możliwości rozwoju. Zamierzamy natomiast nabyć akcje posiadane obecnie przez EBOR tak, jak było to uzgodnione ze Skarbem Państwa w 2004 roku"- powiedział dziennikarzom przewodniczący rady nadzorczej Rutger Schellens.

Dodał, że w maju Rabobank złożył wniosek do Komisji Nadzoru Bankowego o uzyskanie zgody na przekroczenie 50% głosów na ZWZ banku i obecnie czeka na odpowiedź w tej sprawie. Transakcja nabycia akcji od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zostanie zaś sfinalizowana po uzyskaniu niniejszej zgody. Obecnie EBOR posiada 12,87% udziałów w kapitale i głosach BGŻ.

"Będziemy starali się przyspieszyć ten proces. Mamy nadzieję, że to się zakończy jeszcze w tym roku"- powiedział Schellens.

Nie ujawnił jednak ceny, za jaką Rabobank odkupi akcje od EBOR-u, ustalonej w 2004 r. "EBOR jest usatysfakcjonowany tą ceną i tym w jakiej kondycji bank jest obecnie"- powiedział jedynie.

Rutger Schellens powiedział, że za emisją publiczną akcji BGŻ głosowali wszyscy najwięksi akcjonariusze, a uchwała jest upoważnieniem banku do przeprowadzenia prac przygotowawczych do wprowadzenia na giełdę. Do obrotu wprowadzone zostaną istniejące akcje serii A,B,C,D,E,F.

Wniosek o wprowadzenia BGŻ na warszawską giełdę złożył Skarb Państwa.

Prezes BGŻ Jacek Bartkiewicz poinformował, że na warszawską giełdę trafi tylko pakiet akcji należący do Skarbu Państwa - 37,32% lub jego część oraz ewentualnie akcje należące do mniejszościowych akcjonariuszy - 3,94%.

"Skarb Państwa nie odpowiedział, ile akcji będzie sprzedawał. Musi to być jednak co najmniej 25% wszystkich akcji banku, aby wejście na GPW było możliwe"- powiedział prezes.

"Nie będzie żadnej emisji nowych akcji BGŻ. Wszystkie akcje zostały zdematerializowane. Pracownicy i banki spółdzielcze skorzystają na tym debiucie"- dodał.

Prezes powiedział, że bank ma obecnie wystarczający poziom kapitałów na finansowanie działalności, a dokapitalizowanie banku mogłoby nastąpić w perspektywie 2010 roku i będzie zależało od rozwoju biznesu oraz przeprowadzanych transakcji sekurytyzacyjnych.

"Drugie półrocze powinno być podobne do pierwszego jeśli chodzi o wyniki, o ile nie zmienią się warunki rynkowe"- powiedział Rutger Schellens.

W I półroczu według wstępnych danych, zysk netto BGŻ wyniósł 92,4 mln zł tj. o 23% więcej niż rok wcześniej. W 2006 r. zysk netto banku sięgnął 102,4 mln zł.

Kapitał BGŻ dzieli się na 43.136.764 akcji(100%), w tym 19.785.219 (45,87%) akcji należy do Rabobanku, 16.098.293 (37,32%) do Skarbu Państwa, 5.550,646 (12,87%) akcji do EBOR-u, a 1.702.606 (3,94%) akcji do osób prawnych i fizycznych. (ISB)

amo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rabobank nie będzie sprzedawał swoich akcji w ofercie publicznej BGŻ