Rabobank: tzw. twardy brexit nie będzie tani

opublikowano: 12-10-2017, 09:33

Wyjście z Unii Europejskiej bez umowy handlowej nie będzie tanie dla obywateli Wielkiej Brytanii. Według szacunków analityków Rabobank, tzw. twardy brexit może kosztować około 11,5 tys. funtów (15 tys. USD) na każdego brytyjskiego pracownika do 2030 r. To ekwiwalent 18 proc. wzrostu PKB.

Według raportu, stworzonego przez ekonomistów, w tym Hugo Erkena i Raphie Hayata, bariery w handlu, niższe inwestycje, utrata usług finansowych i niższa imigracja byłyby ważnymi czynnikami ciążącymi na dynamice wzrostu brytyjskiej gospodarki.

Brexit
fot. REUTERS_Francois Lenoir_Forum

W porównaniu z poprzednimi badaniami przyjęliśmy znacznie ostrzejsze podejście i założenia, w efekcie czego wyliczyliśmy zdecydowanie wyższe koszty związane z brexitem – napisano w raporcie Rabobanku.

Tymczasem w minioną środę kanclerz Philip Hammond stwierdził, że rozpocznie uwalnianie większej liczby środków finansowych by pomóc w przygotowaniou się na „brak umowy” związanej z brexitem, jeśli nie będzie do początku przyszłego roku jasnych sygnałów postepu w negocjacjach z Unią Europejską. 

Wcześniej Wlk. Brytania deklarowała, ze do końca marca 2019 r. zabezpieczy nowe stosunki handlowe z UE, zas premier Theresa May obiecałla dwuletni okres przejściowy. 

Zdaniem Rabobanku, nawet mimo osiągnięcie porozumienia z UE, Wyspy Brytyjskie czeka dwuletnia recesja. W tym czasie PKB ma spaść o około 1,1 proc. jeśli porozumienie o wolnym handlu zostanie podpisane z 27 członkami UE. Obniży się z kolei o 2,4 proc. jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane