Raczko: ustawa o NBP nie umożliwia subsydiowania sektora bankowego

ISBNews
opublikowano: 11-03-2015, 10:53

W ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP) nie jest przewidziana możliwość subsydiowania banków, powiedział członek zarządu NBP Andrzej Raczko, odnosząc się do projektu utworzenia Sektorowego Funduszu Stabilizacyjnego.

Andrzej Raczko
Zobacz więcej

Andrzej Raczko Marek Wiśniewski

"Chęć sektora bankowego znalezienia rozwiązania, które szczególnie służyłoby tym osobom, które nie są w stanie w sposób regularny spłacać kredytów ze względu na sprawy losowe jest absolutnie niezbędna" - powiedział Raczko dziennikarzom.

"Rola banku centralnego jest ściśle zdefiniowana w ustawie i Narodowym Banku Polskim. Jeżeli weźmiemy pod uwagę uwarunkowania prawne to tam nie jest przewidywana żadna możliwość subsydiowania banków" - podkreślił.

Dzisiejszy "Puls Biznesu" podał, że jednym z projektów sektora bankowego dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich jest utworzenie Sektorowego Funduszu Stabilizacyjnego, który miałby być sfinansowany z pieniędzy banków i ze środków publicznych.

Zespół roboczy proponuje parytet, w którym jedna trzecia środków pochodziłaby z banków, jedna trzecia - z oszczędności na obniżonych składkach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jedna trzecia - z NBP, przy czym w pierwszej kolejności wykorzystywane byłyby fundusze banków, potem zaoszczędzone na BFG, na koniec - banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Raczko: ustawa o NBP nie umożliwia subsydiowania sektora bankowego