Rada akceptuje porządki w Policach

ABT
opublikowano: 11-09-2007, 00:00

Chemiczna firma wyda w tym roku 180 mln zł na rozwój zakładu i cięcie kosztów.

Chemiczna firma wyda w tym roku 180 mln zł na rozwój zakładu i cięcie kosztów.

Jeszcze w 2007 r. ZCh Police zainwestują 180 mln zł, w tym 33 mln zł ze środków pochodzących z emisji akcji. Zgodę na to wyraziła w piątek rada nadzorcza (RN) spółki. Według przedstawicieli Polic, uchwała nie wymaga zatwierdzenia przez walne. Kwota inwestycji rekomendowana przez zarząd nie obejmuje kosztów rozbudowy wytwórni bieli tytanowej z 40 tys. ton do 65 tys. ton rocznie, ani też budowy terminalu przeładunkowego kwasu fosforowego. Nie ma jednak powodu do niepokoju.

— Zwiększenie produkcji zakładu bieli tytanowej będzie kontynuowane, ale etapami. Obecnie Police mogą wyprodukować już 46 tys. ton bieli. Projekt budowy terminalu przeładunku kwasu fosforowego natomiast znajduje się w fazie studium opłacalności — wyjaśnia Rafał Kuźmieczonek, rzecznik spółki.

Program inwestycyjny zaakceptowany przez radę, dotyczy inwestycji o szybkiej stopie zwrotu zapowiadanych w ogłoszonym wiosną 2007 r. programie naprawczym oraz inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych.

— Celem programu jest obniżenie kosztów oraz umożliwienie zakładom na elastyczne i szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe — mówi Rafał Kuźmieczonek.

Rezultatem inwestycji ma być wzrost wyniku na sprzedaży o 7,0 mln zł w 2008 r. i o 37,4 mln zł rocznie w kolejnym. Spółka musiała wprowadzić program naprawczy, bo jej sytuacja finansowa zdecydowanie pogorszyła się w 2006 r.

W 2005 r. firma miała 87,3 mln zł zysku netto przy przychodach wynoszących prawie 1,7 mld zł. Rok później strata netto spółki wyniosła aż 270,9 mln zł. Po pierwszym półroczu 2007 spółka może pochwalić się zyskiem netto wysokości 66,1 mln zł.

— Kontynuowanie inwestycji jest jednak niezbędne, by poprawić konkurencyjność Polic — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu