„Rada cieni” ECB: obniżyć stopy procentowe!

MD, Bloomberg
02-09-2011, 10:24

Europejski Bank Centralny powinien zmienić o 180 stopniu politykę pieniężną aby ochronić euroland przed ponownym wejściem w  recesję, przekonują członkowie „rady cieni” ECB.

Słabnięcie przemysłu przetwórczego i spadek zaufania biznesu i konsumentów w drugim kwartale może być kontynuowane w kolejnym, ostrzega 15. ekonomistów i zarządzających inwestycjami, tworzących „radę cieni”. Według nich, ECB, który w tym roku już dwukrotnie podwyższył stopy procentowe, powinien zacząć je obniżać.

– Moja rekomendacja dla ECB to obniżka stopy procentowej o 50 pkt bazowych jako zabezpieczenie obniżające ryzyko ponownego pojawienia się recesji. Pogarszanie się sytuacji gospodarczej jest dostatecznie szybkie i alarmujące aby natychmiast zakończyć podwyżki stóp – powiedział Julian Callow, główny ekonomista ds. Europy w Barclays Capital.

ECB dokonywał już nagłych zmian polityki w przeszłości. W 2008 roku podwyższył stopy w lipcu aby niedługo potem obniżyć je po załamaniu na rynkach finansowych po bankructwie Lehman Brothers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Rada cieni” ECB: obniżyć stopy procentowe!