Rada Elektrimu zajmie się byłymi menedżerami

Marcin Goralewski
23-04-2003, 00:00

Sąd odrzucił wniosek o zabezpieczenie powództwa Waldemara Siwaka przeciwko Elektrimowi i wyznaczył na 10 lipca drugą rozprawę z powództwa prezes Barbary Lundberg. Spółka, od której byli prezesi żądają 7,5 mln zł, zwleka ze złożeniem kontrpozwu.

Nowi akcjonariusze Elektrimu, którym przewodzi Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu, nie zamierzają zapomnieć o kontrowersjach związanych z byłymi szefami holdingu. W ubiegłym roku dość często pojawiały się informacje o pociągnięciu byłych prezesów Elektrimu do odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki. Na razie skończyło się na słowach.

— Sprawa ewentualnych pozwów przeciwko byłym prezesom Elektrimu nie jest zamknięta. Będzie się tym zajmować rada nadzorcza, zaraz po rozwiązaniu bardziej istotnych problemów spółki — mówi Zygmunt Solorz, który przewodniczy radzie nadzorczej Elektrimu.

Wczoraj rada nadzorcza na ten temat nie dyskutowała. Uchwała dotycząca uprawnienia zarządu Elektrimu do złożenia w sądzie pozwów przeciwko byłym władzom holdingu miała być głosowana już 20 grudnia ubiegłego roku. Nie była. Kolejne WZA kilka tygodni później zakończyło się zaraz po otwarciu. Akcjonariusze spierali się wówczas o istotniejsze kwestie — w Elektrimie właśnie pojawił się nowy akcjonariusz — Polsat Media. Teraz emocje opadły i zainteresowani chcą wrócić do dawnych problemów.

Wcześniej spekulowano, że Elektrim prawdopodobnie wysunie oskarżenia przeciwko dwóm byłym prezesom — Barbarze Lundberg i Waldemarowi Siwakowi.

— Dokumenty są przygotowywane. Gdy tylko akcjonariusze pozwolą zarządowi na złożenie papierów w sądzie, to tak właśnie się stanie — mówiła w grudniu osoba blisko związana ze spółką.

Wojciech Janczyk, prezes spółki, potwierdzał, że trwają analizy prawne.

— Czekamy na upoważnienie ze strony akcjonariuszy — mówi dziś prezes Janczyk.

Dotychczas akcjonariusze nie mieli szans na przegłosowanie uchwały upoważniającej zarząd do podjęcia odpowiednich kroków. Podczas ostatniego WZA, podczas którego do rady nadzorczej holdingu weszli nowi akcjonariusze, takiego punktu obrad w ogóle nie było.

Na razie nie wiadomo, jakie konkretnie zarzuty holding chce postawić swoim szefom. Analitycy krytykowali Barbarę Lundberg za politykę inwestycyjną, a Waldemara Siwaka za marnowanie czasu, gdy holding konał. To brzmi dobrze medialnie, ale przed sądem raczej nie wystarczy. Elektrim pewnie nie żądałby odszkodowania bezpośrednio od byłych prezesów. Chodziłoby o wypłatę odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, jaką objęty jest każdy członek zarządu.

Czara goryczy wobec byłych szefów przelała się w momencie, gdy Barbara Lundberg i Waldemar Siwak złożyli (oczywiście oddzielnie) pozwy przeciwko... Elektrimowi. Byli szefowie Elektrimu domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń i odszkodowań. Łącznie chodzi o kwotę 7,5 mln zł. Sądowy proces trwa i pewnie nie zakończy się szybko. Sąd wyznaczył już drugą rozprawę Barbara Lundberg — Elektrim. Strony spotkają się 10 lipca. Była prezes domaga się od spółki odszkodowania z tytułu pełnienia funkcji szefa firmy. Roszczenie opiewa na 1,42 mln USD i niecałe 500 tys. zł wraz z odsetkami. Barbara Lundberg odmówiła komentarza w tej sprawie.

Sąd podjął też pierwszą decyzję w sprawie pozwu byłego prezesa Elektrimu. Wniosek Waldemara Siwaka o zabezpieczenie roszczeń został oddalony. Jednocześnie sąd nie wyznaczył terminu kolejnego posiedzenia. Były prezes Elektrimu z tytułu odszkodowania za pracę oraz nie wypłaconej nagrody domaga się wypłaty ponad 1,3 mln zł.

Okiem inwestora

Wierzę, że to początek

Sprawy przeciwko byłym członkom zarządów giełdowych spółek są bardzo trudne do przeprowadzenia. Nie ma precedensu, który pokazałby wszystkim skrzywdzonym inwestorom, że walka przed sądem może zakończyć się sukcesem. Problemem nie jest brak wiedzy prawnej, bo tę posiada zarówno KPWiG, jak i stowarzyszenie, ale przekonanie o skuteczności protestów. Wierzę, że precedensem uaktywniającym inwestorów będzie — jeśli zarzuty są zasadne — właśnie sprawa Elektrimu.

Jarosław Dominiak prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada Elektrimu zajmie się byłymi menedżerami