Rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa Speczika, powołała Błądka

Mirosława Szczecińska
opublikowano: 29-03-2004, 19:35

PAP: Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź SA odwołała w poniedziałek Stanisława Speczika z funkcji prezesa spółki i powołała na to stanowisko Wiktora Błądka.

"Prezesa odwołaliśmy zdecydowaną przewagą" - poinformował dziennikarzy przewodniczący rady nadzorczej KGHM Bohdan Kaczmarek. Podał, że odwołanie Speczika to nie była łatwa decyzja. Wymienił dwa powody: rozbieżności dotyczące koncepcji dalszej prywatyzacji koncernu oraz konflikt pomiędzy radą nadzorczą i zarządem.

„Prezentowany przez prezesa sposób procedowania nad przyszłością właścicielską spółki nie znalazł uznania rady i był sposobem złym z punktu widzenia zarządzania, sytuacji społecznej oraz społecznego odbioru" - powiedział Kaczmarek.

"W przypadku takiej firmy jak KGHM działania takie muszą być podejmowane z rozwagą i muszą być poprzedzone starannym przygotowaniem. Ze względu na rangę tej spółki jest to w kompetencji władz państwowych, które muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcą mieć KGHM pod państwową kontrolą, czy traktują tę firmę jak każdą inną spółkę, której walory mogą upłynniać" - powiedział Kaczmarek.

Jako drugi powód odwołania prezesa podał, że "w ostatnich miesiącach pomiędzy organami spółki, nastąpiło istotne zachwianie relacji".

"Rada była zaskakiwana decyzjami zarządu. Stanęła przed dylematem, czy nadzór ma pozostać nadzorem, czy rada nadzorcza ma ulec marginalizacji" - wyjaśnił Kaczmarek.

Szef rady nadzorczej poproszony o komentarz do decyzji o odwołaniu Speczika, która zapadła wbrew ujawnianym w wywiadach prasowych intencjom ministra skarbu, powiedział, że "przedstawiciele skarbu państwa w radzie nadzorczej muszą stać na straży interesu spółki, tak jak go pojmują".

"Wsłuchiwaliśmy się w to, co sugerowane było ze strony ministra skarbu. Działaliśmy z pełną świadomością oczekiwań w tym zakresie" - powiedział Kaczmarek.

Nowy prezes KGHM, Wiktor Błędek, w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej, zapowiedział kontynuację dotychczasowej strategii koncernu.

"Nie mam zamiaru zmieniać strategii, bo jest ona dobra, aczkolwiek należy do tych planów wprowadzić małą kosmetykę przesuwając pewne środki w inne miejsca. Przykładem, gdzie trzeba dołożyć (pieniędzy) jest nowe pole eksploatacyjne Głogów Głęboki. To jest podstawa dla przyszłości spółki i tego regionu. Niezrealizowanie tego może zachwiać produkcją" – powiedział Błądek.

Kaczmarek podkreślał, że Błądek to nie tylko szef największej i najlepszej w KGHM kopalni, ale: "długoletni pracownik firmy, górnik z przekonania, powołania i zawodu. W przeszłości był także przez trzy kadencje przedstawicielem pracowników w radzie nadzorczej. Łączy umiejętności menedżerskie, kwalifikacje w kluczowej dziedzinie jaką jest górnictwo i posiada

poparcie społeczne, które zawsze władzom spółki jest potrzebne" - zaznaczył Kaczmarek.

Rada nadzorcza odwołała także w poniedziałek z zarządu Grzegorza Kubackiego oraz Tadeusza Szeląga. Stanowisko swoje zachował wiceprezes do spraw finansowych Andrzej Szczepek.

W skład zarządu KGHM powołano Marka Szczerbiaka, który został wiceprezesem ds. produkcji, Andrzeja Kowalczyka (został wiceprezesem ds. nadzoru właścicielskiego), a także Andrzeja Kruga (został wiceprezesem ds. pracowniczych).

O umieszczenie w porządku obrad rady nadzorczej KGHM punktu dotyczącego odwołania prezesa KGHM wnioskowało wcześniej trzech przedstawicieli załogi w radzie: Józef Czyczerski, Leszek Hajdacki i Ryszard Kurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosława Szczecińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa Speczika, powołała Błądka