Rada nadzorcza KGHM zajmowała się tzw. wnioskami racjonalizatorskimi

Polska Agencja Prasowa SA
24-03-2006, 19:28

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź SA zajęła się w piątek tzw. wnioskami racjonalizatorskimi, to jestgratyfikacjami, które pobierają autorzy wynalazków i innowacyjnych rozwiązań mających usprawniać pracę w firmie. Przewodniczący rady, Antoni Dynowski, zapowiedział działania zmierzające do ograniczenia tego procederu.

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź SA zajęła się w piątek tzw. wnioskami racjonalizatorskimi, to jestgratyfikacjami, które pobierają autorzy wynalazków i innowacyjnych rozwiązań mających usprawniać pracę w firmie. Przewodniczący rady, Antoni Dynowski, zapowiedział działania zmierzające do ograniczenia tego procederu.

    Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej w Lubinie, podczas piątkowego posiedzenia dyskutowano m.in. na temat wypłat z tytułu wniosków, które nastąpiły w ostatnich dniach urzędowania starego zarządu.

    "Rada podjęła uchwałę dotycząca kroków, które musi podjąć spółka. Po zdiagnozowaniu sytuacji wprowadzone zostaną zmiany w aktach wewnętrznych firmy, a więc np. w jej regulaminie i umowach o pracę" - stwierdził Dynowski.

    Zapowiedział, że wszystkie te działania mają zwiększyć kontrolę nad kwestiami innowacyjności i wypłat z tego tytułu.

    "Będziemy dążyli do tego, aby wszelkie wnioski racjonalizatorskie były własnością firmy. Osoby które zarządzają i od których decyzji bardzo często zależą konkretne posunięcia gospodarcze, mogące następnie przybrać formę takich wniosków, muszą być w tym ograniczone" - powiedział przewodniczący rady.

    Dodał, że sprawa wielomilionowych wypłat za wnioski racjonalizatorskie już jest w prokuraturze. "Zbierane jest pełne dossier w tej sprawie. Na pewno są przesłanki, które pozwalają przyjąć, że były wypłaty nieuzasadnione lub nieuzasadnienie wysokie" - powiedział Dynowski.

    Specjalny zespół, którym kieruje Józef Czyczerski (członek rady  z wyboru załogi) analizuje zasadność i wielkość wypłat za wynalazki. Czyczerski stwierdził, że chodzi o gratyfikacje za lata 2001-2005. Według niego, co rok z tego tytułu spółka wypłacała łącznie około 30-40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada nadzorcza KGHM zajmowała się tzw. wnioskami racjonalizatorskimi