Rada nadzorcza PKN Orlen oceni zarząd spółki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 16:18

Rada nadzorcza PKN Orlen, która zbierze się w poniedziałek, dokona oceny sprawozdania zarządu z działalności spółki. W programie posiedzenia nie ma punktu dotyczące zmian w składzie władz płockiego koncernu - poinformowało PAP w piątek źródło w spółce.

Rada nadzorcza PKN Orlen, która zbierze się w poniedziałek, dokona oceny sprawozdania zarządu z działalności spółki. W programie posiedzenia nie ma punktu dotyczące zmian w składzie władz płockiego koncernu - poinformowało PAP w piątek źródło w spółce.

    O możliwej wymianie obecnego zarządu PKN Orlen lub jego rekonstrukcji spekuluje się w prasie, ale także w samej spółce, praktycznie od momentu utworzenia rządu po zwycięskich dla PiS wyborach parlamentarnych na jesieni 2005 roku.

    W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla PAP minister Skarbu Państwa Wojciech Jasiński (pochodzący z Płocka) na pytanie, czy podczas poniedziałkowych obrad rady PKN Orlen przedstawiciel resortu będzie proponować zmiany w zarządzie spółki, odpowiedział: "Dziś jest za wcześnie, by o tym mówić".

    Zgodnie ze statutem płockiego koncernu do odwołania lub zawieszenia każdego z członków zarządu lub całego zarządu wymagane jest oddanie głosów "za" przez co najmniej dwie trzecie wszystkich członków rady nadzorczej. Teoretycznie punkt obejmujący zmiany kadrowe w zarządzie płockiego koncernu, może zostać wniesiony po rozpoczęciu obrad rady, jeśli obecni są wszyscy jej członkowie i wyrażą na to zgodę.

    Wcześniej źródło PAP w PKN Orlen, informowało, iż punkt posiedzenia rady płockiego koncernu, dotyczący oceny działań zarządu należy do standardowych, zwłaszcza, gdy jak w tym przypadku, ocena taka następowała będzie po informacji o rocznych wynikach finansowych

    Cztery kwartały 2005 roku (po eliminacji jednorazowego efektu nadwyżki wartości godziwej - negative goodwill - nabytych aktywów netto czeskiego Unipetrolu nad ceną nabycia w wysokości 2 mld 006 mln zł), przyniosły płockiemu koncernowi skonsolidowany zysk netto wysokości 2 mld 718 mln zł, czyli o prawie 6 proc. więcej niż wroku 2004. Wraz z wartością godziwą zysk netto po czterech kwartałach 2005 roku wyniósł w PKN Orlen 4 mld 724 mln zł. Wyniki te, choć najlepsze w historii spółki, rynek odebrał jako słabsze od spodziewanych.

    Obecny skład rady nadzorczej PKN Orlen ustalony został przez akcjonariuszy 31 stycznia. Wtedy na wniosek Skarbu Państwa zmniejszono liczbę członków rady z dotychczasowych 9 do 7, jednocześnie większość wymieniając. Dzięki tym decyzjom Skarb Państwa wzmocnił swoją pozycję w radzie, a przez to wpływ na strategiczne decyzje podejmowane w płockim koncernie, w tym także personalne - 5 członków odnowionej rady ma rekomendację właśnie Skarbu Państwa.

    W kuluarach ostatniego posiedzenia akcjonariuszy PKN Orlen spekulowano, że przeprowadzone zmiany personalne w radzie mogą być wstępem do ewentualnej zmiany zarządu spółki lub jego części. Wtedy też źródło w płockim koncernie informowało PAP, że rada nadzorcza planuje w marcu poddać ocenie dotychczasową pracęobecnego zarządu. Jak mówił wówczas rozmówca, takie posiedzenie rady nie oznacza automatycznie, iż zapadną na nim decyzje kadrowe.

    Obecnie w radzie PKN Orlen zasiadają: Dariusz Dąbski - przewodniczący (zgłoszony przez Skarb Państwa), Andrzej Olechowski - wiceprzewodniczący (członek niezależny, zgłoszony przez AIG OFE), a także członkowie - Maciej Mataczyński (członek niezależny), Wojciech Pawlak i Zbigniew Macioszka (obaj zgłoszeni przez Skarb Państwa), Raimondo Eggink (członek niezależny, zgłoszony przez Commercial Union OFE) oraz Adam Pawłowicz, jako przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa w radzie (zgodnie ze statutem spółki, w radzie zasiada jeden członek o takim statusie, a jego ewentualna wymiana zależy jedynie od decyzji resortu i nie wymaga w odróżnieniu od pozostałych członków zgody akcjonariuszy).

    Założenia inwestycyjne PKN Orlen na 2006 rok przewidują wydatki na poziomie 2,7 mld zł, najwięcej - 1 mld 152 mln zł (w tym w ramach czeskiego Unipetrolu 194 mln zł) spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje w segmencie rafineryjnym. 

    PKN Orlen stara się o zakup 53,7 proc. należących do rosyjskiego Jukosu akcji litewskiego koncernu Mażeikiu Nafta - rywalizuje w tym przetargu z kazachskim KazMunaiGaz, który za większościowy pakiet zaoferował 1,2 mld USD (oferta polskiej spółki jest wyższa; nieoficjalnie to 1,5 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane