Rada nadzorcza PKN Orlen zbierze się po 15 sierpnia

opublikowano: 06-08-2004, 12:45

Prezes PKN Orlen Jacek Walczykowski powinien poddać się głosowaniu nad votum zaufania - uważa nowo powołany przewodniczący rady nadzorczej PKN Orlen Jacek Bartkiewicz. Bartkiewicz opowiada się za powrotem do procedury konkursowej przy ewentualnej kolejnej zmianie prezesa. Spodziewa się, że RN zbierze się najwcześniej na początku tygodnia po 15 sierpnia.

"Przewiduję, że rada zbierze się nie wcześniej niż na początku tygodnia po 15 sierpnia" - powiedział szef RN PKN Orlen w piątkowym wywiadzie dla radia PIN.

Bartkiewicz uważa, że wybór na prezesa Jacka Walczykowskiego był niezgodny z ustalonymi zasadami.

Pytany również w piątek w TVN 24, czy chciałby wrócić do procedury konkursowej przy ewentualnym wyborze nowego prezesa, odpowiedział: "Myślę, że tak".

"Błąd proceduralny (przy wyborze Jacka Walczykowskiego - red.) jest niewątpliwy (...). Ogłasza się konkurs, mówi się, że określona firma headhunterska poszukuje kandydatów, poważni menedżerowie zgłaszają swoje kandydatury, i to nie tylko tacy, którzy w danym momencie nie mają co robić, ale i ci, którzy pełnią określone wysokie funkcje w różnych spółkach (...), a następnie kilkunastu bardzo poważnych kandydatów przegłosowuje się

negatywnie i przechodzi się do nowej procedury w środku nocy" - powiedział Bartkiewicz w wywiadzie dla Radia PIN.

"Uważam, że to nie tylko nie fair w stosunku do oczekiwań akcjonariuszy, w tym Skarbu Państwa, ale i do tych, którzy zdecydowali się poważnie potraktować ten sposób wyboru prezesa zarządu i zgłosili swoje kandydatury" - dodał.

Bartkiewicz powiedział, że na miejscu prezesa spróbowałby się poddać głosowaniu nad votum zaufania.

"To by oczyściło atmosferę w sposób klarowny" - powiedział.

Dodał, że ewentualne decyzje o zmianach w zarządzie zostaną podjęte po zebraniu się rady nadzorczej i przeanalizowaniu sytuacji.

"Postaramy się przywrócić przejrzystość funkcjonowania tej ważnej spółki na polskim rynku. Wszystkie działania władz firmy muszą być zrozumiałe dla akcjonariuszy i dla obywateli" - poinformował Bartkiewicz.

Według Bartkiewicza na liście Korn/Ferry, firmy doradczej wybranej do procedury selekcyjnej na nowego szefa PKN Orlen, znalazło się wielu bardzo dobrych kandydatów.

"Jest tam kilku bardzo poważnych kandydatów, którzy mają określone sukcesy w zakresie skutecznego zarządzania dużymi spółkami, choćby doświadczony człowiek z branży zarówno energetycznej jak i paliwowej - Paweł Olechnowicz, bardzo dobry menedżer Zdzisław Chabowski czy Maria Wiśniewska. To są menadżerowie, którzy spełniali kryteria fachowości" - powiedział przewodniczący rady.

Przewodniczący powiedział, że żałuje, iż w składzie RN nie znalazł się przedstawiciel Kulczyk Holding.

"Gdyby był tu obecny, wówczas byłaby 100-proc. reprezentacja wszystkich istotnych akcjonariuszy spółki" - powiedział.

"Można się jednak spodziewać, że ten akcjonariusz poprzez zwołanie WZA i głosowanie grupami może wejść do składu rady nadzorczej. To będzie rzecz naturalna" - dodał.

Według Bartkiewicza PKN Orlen potrzebuje aliansów z innymi firmami z branży, w przeciwnym razie jego rola będzie malała.

"Spółka musi poszukiwać określonych rozwiązań aliansowych, głównie umożliwiających dostęp do źródeł zaopatrzenia w surowiec. Możliwości aliansu jest kilka. Jedna z nich to połączenie z MOL, ale chciałbym zobaczyć najnowsze analizy, dopiero później będę mógł się w sposób odpowiedzialny wypowiedzieć, czy ten kierunek jest najwłaściwszy dla spółki" - powiedział.

Głębokie zmiany w radzie przeprowadzone w czwartek przez akcjonariuszy PKN Orlen oceniane są przez analityków jako zwycięstwo Skarbu Państwa, który porozumiał się z inwestorami finansowymi. Rynek spodziewa się wkrótce zmian w zarządzie spółki.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa powołało w czwartek Jacka Bartkiewicza na przewodniczącego rady nadzorczej spółki. Bartkiewicz jest prezesem Banku Gospodarki Żywnościowej.

Do rady wszedł także Maciej Gierej (były szef Nafty Polskiej) i Raymondo Eggink (członek Rady Giełdy), zgłoszeni przez Commercial Union OFE, Krzysztof Żyndul (prezes Nafty Polskiej) zgłoszony przez Naftę Polską, Małgorzata Okońska-Zaremba (wcześniejsza wiceminister gospodarki) zgłoszona przez Skarb Państwa oraz Piotr Osiecki (prezes IV NFI Progress), zgłoszony przez PZU.

Niezależnymi członkami rady nadzorczej zostali Ireneusz Wesołowski (zgłoszony przez Naftę Polską prokurent Elektrowni Opole) oraz Krzysztof Lis (zgłoszony przez AIG prezes Instytutu Rozwoju Biznesu).

W radzie nadzorczej PKN pozostał jedynie Michał Stępniewski, przedstawiciel Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rada nadzorcza PKN Orlen zbierze się po 15 sierpnia