Rada PKN Orlen dokonała zmian w zarządzie

opublikowano: 16-03-2007, 06:30

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała w czwartek wiceprezesa zarządu ds. zarządzania kosztami Jana Maciejewicza oraz wiceprezesa zarządu ds. inwestycji kapitałowych Cezarego Smorszczewskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu, odwołanie Maciejewicza nastąpiło na jego prośbę, natomiast odwołanie Smorszczewskiego - na wniosek prezesa spółki Piotra Kownackiego.

Także na wniosek szefa PKN Orlen rada powołała na nowego członka zarządu dotychczasowego dyrektora wykonawczego ds. rafineryjnych płockiego koncernu Krystiana Patera.

Po dokonanych przez radę PKN Orlen zmianach, zarząd spółki liczy obecnie 6 osób.

Maciejewicz pełnił funkcję wiceprezesa zarządu płockiego koncernu od 1 grudnia 2004 roku, zaś Cezary Smorszczewski - od 1 listopada 2004 roku. Pater ma 42 lata. Jest absolwentem Wydziału Chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu inżynierii chemicznej na Politechnice Warszawskiej oraz zarządzania sektorem paliwowym i zarządzania wartością firmy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 1993 roku pracował w ówczesnej Petrochemii Płock, a następnie w PKN Orlen. Od czerwca 2005 roku jest przedstawicielem płockiego koncernu w zarządach czeskich spółek Unipetrol Rafinerie, a.s. oraz Chemopetrol, a od grudnia 2006 r. także członkiem zarządu litewskiej rafinerii Maeikiu Nafta (Możejki).

Posiedzenie rady płockiego koncernu rozpoczęło się w czwartek po godz. 9 i przedłużyło do wieczora. Przeprowadzone zmiany w zarządzie nie były zaskoczeniem, gdyż o odwołaniu wiceprezesów Maciejewicza i Smorszczewskiego spekulowano w prasie oraz w samej spółce od dłuższego czasu. Zmiany te, w tym na wniosek prezesa Kownackiego, zyskały poparcie Skarbu Państwa (SP), który dysponuje większością głosów w radzie spółki.

Ostatni raz rada PKN Orlen dokonała zmian w zarządzie podczas posiedzenia 18 stycznia. Odwołała wtedy na wniosek SP prezesa spółki Igora Chalupca, powołując na jego miejsce ówczesnego wiceprezesa ds. audytu i regulacji Piotra Kownackiego. Rada nie dokonała wówczas innych zmian w zarządzie, chociaż wcześniej spekulowano, iż możliwe są inne roszady kadrowe.

Chalupec był prezesem PKN Orlen od października 2004 roku - wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, generalnym inspektorem informacji finansowej. Kownacki rozpoczął pracę w PKN Orlen w październiku 2006 roku - wcześniej był wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli.

SP dysponuje w 9-osobowej radzie nadzorczej PKN Orlen przewagą 7 głosów. Pozwala ona na przeprowadzenie zmian kadrowych w zarządzie płockiego koncernu - zgodnie ze statutem spółki potrzeba do tego większości 2/3 głosów członków rady.

Pod koniec lutego prezes PKN Orlen przyznał, iż nie widzi powodów do negatywnej oceny członków zarządu kierowanej przez siebie spółki. "Uważam, że żadnej z osób, z zarządu nie wystawiłbym negatywnej cenzurki" - powiedział wtedy Kownacki. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu