Czytasz dzięki

Rada PLL LOT wciąż obraduje nad wyborem Boeing-Airbus

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 07-09-2005, 15:54

Rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT nie potwierdził podanych przez TVN 24 informacji, że LOT wybrał amerykańskiego Boeinga na dostawcę samolotów długodystansowych. Stacja TVN 24 podała, że LOT wybrał Boeinga jako dostawcę samolotów na dalekie trasy i odrzucił Airbusa.

Rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT nie potwierdził podanych przez TVN 24 informacji, że LOT wybrał amerykańskiego Boeinga na dostawcę samolotów długodystansowych. Stacja TVN 24 podała, że LOT wybrał Boeinga jako dostawcę samolotów na dalekie trasy. Polski przewoźnik odrzucił ofertę brytyjsko-francuskiego Airbusa i zamierza kupić 7, a nie jak wcześniej planowano 6 maszyn.

 - Na razie jest cisza, decyzja nie została na razie podjęta - powiedział Reuterowi rzecznik LOT-u, Leszek Chorzewski. Dodał, że posiedzenie rady nadal trwa.

Głównym punktem obrad na dzisiejszym spotkaniu rady nadzorczej będzie uchwała dotycząca rekomendacji zarządu dla wyboru samolotu długodystansowego. W kwietniu zarząd PLL LOT zdecydował, że powinien to być Boeing 787 Dreamliner, a nie Airbus A350. Rada nadzorcza już kilkakrotnie odwlekała podjęcie ostatecznej decyzji i przesuwała kolejne terminy spotkań.

Wybór dostawcy samolotów długodystansowych, które mają zastąpić używane przez LOT Boeingi 767, stała się kwestią polityczną. Zarówno Waszyngton, jak i europejscy liderzy lobbowali w imieniu swoich firm. Na polskiego przewoźnika naciskają przedstawiciele UE, która chce, by kraje członkowskie wybierały produkty unijne.

Wartość przetargu szacowana jest na 0,5 mld dolarów. Związki zawodowe zrzeszające pilotów LOT popierają wybór zarządu.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane