Rada Polityczna PiS m.in. o Traktacie Lizbońskim

PAP
15-03-2008, 12:18

W sobotę przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rady Politycznej PiS, którego tematem jest m.in. sprawa ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady szef klubu PiS Przemysław Gosiewski deklarował, że jego partia nie rezygnuje ze swoich postulatów w sprawie zmian zapisów rządowego projektu ustawy ratyfikacyjnej.

Chodzi o postulat PiS dotyczący zapisania w ustawie ratyfikacyjnej konieczności uzyskania konsensusu prezydenta, rządu i parlamentu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu dotyczących kompromisu z Joaniny, protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych i deklaracji niezależności polskiego ustawodawstwa m.in. w kwestiach moralności publicznej.

PiS chce, żeby taki zapis znalazł się w ustawie umożliwiającej ratyfikację Traktatu Lizbońskiego. Do pracy nad tą ustawą Sejm ma wrócić we wtorek.

Według Gosiewskiego, PO chce odejść od zapisów Traktatu wynegocjowanych przez rząd PiS. "Jeśli ktoś odrzuca zapisy ustawy o ratyfikacji (zaproponowane przez PiS) to chce mieć ułatwioną drogę odejścia od wielu rozwiązań Traktatu Lizbońskiego" - uważa Gosiewski.

Jest też zdania, że piątkowe i sobotnie wypowiedzi polityków PO o tym, że jeśli nie dojdzie do parlamentarnej ratyfikacji Traktatu, to istnieje możliwość przyspieszonych wyborów parlamentarnych połączonych z referendum w sprawie Traktatu, to "straszak".

"Nie boimy się wyborów, ale też nie uważamy tej perspektywy za realną" - powiedział szef klubu PiS. "Jest gra nerwów, radziłbym kolegom z PO zamiast gry nerwów siąść do rozmowy na temat rozwiązania sytuacji w parlamencie" - dodał.

Gosiewski był pytany o medialne spekulacje o tym, że klub PiS "rozłamie" się w sejmowym głosowaniu nad ustawą ratyfikacyjną. "Będziemy zjednoczeni" - oświadczył.

"Takie dywagacje PO, że będzie próbowała rozłamać klub PiS trzeba odłożyć jako rozwiązania śmieszne" - powiedział. Powtórzył, że PiS chce rozmawiać na temat projektu ustawy ratyfikacyjnej.

Przyznał, że szef klubu PO Zbigniew Chlebowski deklarował w piątek, że PO nie widzi potrzeby rozmów.

"Jesteśmy otwarci do rozmów, nie uważamy, że wszystkie elementy obecnej ustawy (proponowanej przez PiS) muszą być w ustawie, ale na pewno muszą być te, które dotyczą postępowania władz w przypadku gdyby rząd w przyszłości chciał odejść od postanowień Traktatu Lizbońskiego" - powiedział Gosiewski.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rada Polityczna PiS m.in. o Traktacie Lizbońskim