Rada Polityczna PiS wybierze nowych wiceprezesów partii

PAP
opublikowano: 11-01-2008, 19:28

Zbierająca się w sobotę przed południem Rada Polityczna PiS ma wybrać trzech nowych wiceprezesów partii. Rada wybierze też nowego sekretarza generalnego oraz czterech członków Komitetu Politycznego.

Zbigniew Ziobro, Marek Kuchciński i Aleksandra Natalli-Świat to kandydaci prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na wiceszefów PiS - wynika z nieoficjalnych informacji z kierownictwa partii.

Pewnym kandydatem do Komitetu Politycznego jest Paweł Kowal. Poinformował o tym w piątek szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Z kolei z nieoficjalnych informacji zbliżonych do kierownictwa PiS wynika, że sekretarzem generalnym zostanie Jarosław Zieliński.

Kandydatury na funkcje, według statutu PiS, wskazuje prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński. Kandydaci prezesa nie zostali jeszcze oficjalnie przedstawieni. W piątek przed południem prezes PiS mówił dziennikarzom, że ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął.

W środę swoje propozycje prezesowi przedstawił tzw. konwent PiS, czyli członkowie Zarządu Głównego, Komitetu Politycznego i prezydium klubu parlamentarnego. W sondażowym głosowaniu wskazali oni, kogo widzieliby w Komitecie Politycznym PiS. Wyniki głosowania były tajne i niewiążące dla prezesa.

Swoich kandydatów J.Kaczyński przedstawi już na posiedzeniu Rady Politycznej, która podda te kandydatury pod głosowanie.

Do niedawna media i posłowie PiS zapowiadali, że Rada Polityczna ugrupowania wybierze tylko dwóch wiceprezesów PiS.

Stanowisko trzeciego wiceprezesa miało czekać bowiem na Ludwika Dorna, który na początku listopada zrezygnował z tej funkcji. Podobną decyzję podjęli wtedy także Kazimierz M.Ujazdowski i Paweł Zalewski, którzy ostatecznie opuścili PiS.

Kilka dni temu J.Kaczyński mówił nawet, że jeżeli postępowanie dyscyplinarne wszczęte w partii wobec Dorna zostanie umorzone, a on sam wycofa swoją rezygnację z funkcji wiceprezesa, to po prostu nadal nim będzie.

Jednak w piątek Gosiewski powiedział, że z racji tego, że Ludwik Dorn złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa, to obecnie nie pełni tej funkcji, a Rada Polityczna wybierze trzech zupełnie nowych wiceprezesów.

"Skład wiceprezesów będzie uzupełniony, to ciało statutowe, musi działać w pełnym składzie" - argumentował Gosiewski. Dodał, że obecnie PiS ma tylko jednego wiceszefa - Adama Lipińskiego.

"Na razie status pana posła Dorna jest taki, iż chce być szeregowym posłem PiS" - stwierdził Gosiewski. To, czy Dorn wróci do kierownictwa partii - zdaniem Gosiewskiego - nadal zależy "od samego zainteresowanego".

"Jeśli wyjaśni się sytuacja posła Dorna, to wówczas będziemy mogli podejmować jakieś inne decyzje, na razie jesteśmy na etapie toczącego się postępowania i woli samego zainteresowanego, by być szeregowym posłem PiS" - powiedział Gosiewski.

W sobotę wybranych ma zostać także czterech członków Komitetu Politycznego PiS. Szef klubu PiS już zapowiedział, że jednym z kandydatów będzie Paweł Kowal, o którym piątkowy "Dziennik" napisał, że w latach 2003-2005 był zarejestrowany jako tajny współpracownik Wojskowych Służb Informacyjnych.

J. Kaczyński zapowiedział w piątek, że doniesienia "Dz", którym Kowal zaprzeczył, nie będą miały wpływu na jego decyzję o tym, kogo zarekomenduje do Komitetu Politycznego.

"Troszkę mnie to niepokoi, że te publikacje ukazują się na dzień przed posiedzeniem Rady Politycznej, kiedy to pan Kowal może być kandydatem do Komitetu Politycznego PiS" - mówił szef PiS. Pytany, komu mogło zależeć na podaniu takiej informacji właśnie w tym czasie, powiedział, że "nie wie i nie będzie snuł domysłów".

Niemal pewnym kandydatem do Komitetu jest także b. szef MON Aleksander Szczygło. Lista chętnych do zasiadania w Komitecie jest jednak znacznie dłuższa niż liczba miejsc do obsadzenia; media informowały, że wśród kandydatów są m.in. Adam Hofman, Jacek Kurski czy Marek Suski.

Podczas posiedzenia Rady z funkcji sekretarza generalnego ma zrezygnować Joachim Brudziński, który będzie nadal przewodniczącym Zarządu Głównego. Ta rezygnacja - jak mówił J.Kaczyński - ma "odblokować" jedno miejsce w Komitecie Politycznym PiS.

Brudziński pełniąc dwie funkcje - sekretarza generalnego i przewodniczącego Zarządu Głównego - które uprawniają do zasiadania w Komitecie - "blokował" jedno miejsce w ścisłym kierownictwie partii.

Gosiewski powiedział, że wybór brakujących członków władz PiS to jeden z głównych punktów sobotnich obrad. Jak jednak dodał, Rada zajmie się też bieżącą sytuacją polityczną.

Szef klubu PiS zapowiedział, że niebawem partia będzie chciała się "wypowiedzieć o pracy" rządu Donalda Tuska. Okazją do tego może być przypadające w połowie lutego "sto dni" od zaprzysiężenia gabinetu.

"Na razie dochodzi do nas coraz więcej bardzo istotnych informacji. W jaki sposób zostaną one zebrane, będzie to zależało od wydarzeń w najbliższym czasie" - mówił Gosiewski pytany, czy PiS planuje np. przygotowanie raportu o "stu dniach". Szef klubu PiS ocenił, że "materiał dotyczący różnego rodzaju wpadek, trudności, nieumiejętności jest bardzo duży".(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane