Rada Warszawy przyjęła bonifikatę przy wykupie działek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-06-2006, 20:49
Obserwuj w MójPB:

Właściciele domów jednorodzinnych, mieszkań w kamienicach oraz mieszkańcy spółdzielni w Warszawie, którzy grunt pod budynkami mają w użytkowaniu wieczystym, będą mogli przekształcić go we własność ze zniżką od 60 do 95 proc. opłaty za przekształcenie.

Właściciele domów jednorodzinnych, mieszkań w kamienicach oraz mieszkańcy spółdzielni w Warszawie, którzy grunt pod budynkami mają w użytkowaniu wieczystym, będą mogli przekształcić go we własność ze zniżką od 60 do 95 proc. opłaty za przekształcenie.

Taką uchwałę przyjęła w czwartek Rada Warszawy. Był to projekt przygotowany przez radnych PiS. Zniżka wyniesie 60 proc. i dodatkowo po 1 proc. za każdy rok użytkowania wieczystego, ale nie więcej niż 95 proc. opłaty za przekształcenie.

Koszty związane z przekształceniem, w tym koszty wyceny rzeczoznawcy majątkowego, ponosić będą użytkownicy wieczyści.

Jak tłumaczył podczas sesji radny SLD, Wojciech Szymborski, opłata za przekształcenie stanowi różnicę między wartością nieruchomości a wartością prawa użytkowania wieczystego. "Wynosi ona od 5 do 10 proc. realnej wartości nieruchomości. I od tej kwoty przysługiwać będzie bonifikata przy przekształceniu" - powiedział.

Radni SLD proponowali 90 proc. zniżki dla wszystkich bez względu na czas użytkowania wieczystego gruntu, zaś radni PO i LPR chcieli 99 proc. zniżki. Jednak ich propozycje nie zostały przyjęte.

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor stołecznego biura gospodarki nieruchomościami, Marcin Bajko, "dotychczas w Warszawie właściciele mieszkań, którzy mają użytkowanie wieczyste, mogli przekształcić grunty we własność, jednak musieli zapłacić pełną opłatę za przekształcenie".

Zapowiedział, że uchwała wejdzie w życie po zaakceptowaniu jej przez wojewodę i 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym województwa mazowieckiego, co może potrwać ok. 2 miesięcy.

Jak poinformował, dotychczas zostało złożonych 6 tys. wniosków od prywatnych rodzin o przekształcenie gruntów. Z przekształcenia może skorzystać także ok. 150 spółdzielni w Warszawie.

Bajko poinformował, że obecnie wpływy z użytkowania wieczystego do budżetu Warszawy wynoszą ok. 200 mln zł rocznie. Podkreślił, że trudno oszacować, ile osób będzie chciało skorzystać z przekształcenia po przyznaniu dodatkowo bonifikaty, ale do budżetu miasta może z opłat za przekształcenie wpłynąć kilkadziesiąt milionów złotych.

Na sesję Rady przyszło kilkudziesięciu warszawiaków zainteresowanych otrzymaniem bonifikaty przy przekształceniu.

"Walczę o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności pod moim spółdzielczym mieszkaniem na Ochocie, ponieważ jako właściciel mogłabym mieć większą kontrolę nad tym co robi zarząd spółdzielni" - powiedziała dziennikarzom Barbara Suda, która od 38 lat mieszka na ul. Geodetów w spółdzielni Jadwisin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane