Samoobrona, LPR, PiS solidarnie podzieliły pięcioosobowe rady 17 spółek Polskiego Radia. Teraz kolej na zarządy.
Radio koalicyjne
Samoobrona, LPR, PiS solidarnie podzieliły pięcioosobowe rady 17 spółek Polskiego Radia. Teraz kolej na zarządy.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała rady nadzorcze 17 rozgłośni regionalnych polskiego radia. Parytet udziałów poszczególnych partii jest odzwierciedleniem rządowej koalicji. Samoobrona i Liga Polskich Rodzin mianowały po jednym członku każdej z rad nadzorczych, a Prawo i Sprawiedliwość — dwóch. Dzisiaj resort skarbu powinien wybrać po jednym członku rad nadzorczych radia, co da PiS trzy osoby w każdej z nich.
Nieznane twarze
Politycy LPR twierdzą, że parytet partyjny nie był podstawą wyboru, ale Samoobrona otwarcie przyznaje się do podziału koalicyjnych łupów.
— Nie rozumiem, dlaczego parytety w radach nadzorczych nie miałyby odzwierciedlać układu sił w koalicji — mówi Krzysztof Filipek, wiceprzewodniczący Samoobrony.
Najwyraźniej parytet partyjny był jedynym wyznacznikiem wyboru członków rad nadzorczych — ich nazwiska nie są znane na rynku.
— Nie mogę wypowiadać się na temat nowej rady, bo nie znam tych osób. Na razie szukamy informacji o nich w internecie — mówi Paweł Widomski, dyrektor biura zarządu Radia Lublin.
Jeszcze bardziej dobitnie podsumowuje to Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska.
— Wielkie nazwiska, wybitni znawcy zagadnień ładu korporacyjnego, legendy zarządzania, wizjonerzy rynku mediów... Jak przystało na rady nadzorcze nadawców publicznych — mówi z ironią Marek Sowa.
Parytet w zarządach
Podobny parytet partyjny miał obowiązywać w zarządach regionalnych rozgłośni. Z naszych informacji wynika, że wstępnie ustalono, by czterech szefów spółek radiowych było mianowanych z nadania Samoobrony, kolejnych czterech — LPR, a resztę obsadzi PiS. Ostateczne decyzje mają zapaść wkrótce. Wczoraj odbyło się też walne zgromadzenie ogólnopolskiego radia publicznego, a dziś powinny się zacząć walne regionalnych rozgłośni radiowych, które otwierają drogę do zakończenia kadencji dotychczasowych rad nadzorczych i zarządów.
Podpis: Magdalena Wierzchowska