Radio koalicyjne

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 30-06-2006, 00:00

Samoobrona, LPR, PiS solidarnie podzieliły pięcioosobowe rady 17 spółek Polskiego Radia. Teraz kolej na zarządy.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała rady nadzorcze 17 rozgłośni regionalnych polskiego radia. Parytet udziałów poszczególnych partii jest odzwierciedleniem rządowej koalicji. Samoobrona i Liga Polskich Rodzin mianowały po jednym członku każdej z rad nadzorczych, a Prawo i Sprawiedliwość — dwóch. Dzisiaj resort skarbu powinien wybrać po jednym członku rad nadzorczych radia, co da PiS trzy osoby w każdej z nich.

Nieznane twarze

Politycy LPR twierdzą, że parytet partyjny nie był podstawą wyboru, ale Samoobrona otwarcie przyznaje się do podziału koalicyjnych łupów.

— Nie rozumiem, dlaczego parytety w radach nadzorczych nie miałyby odzwierciedlać układu sił w koalicji — mówi Krzysztof Filipek, wiceprzewodniczący Samoobrony.

Najwyraźniej parytet partyjny był jedynym wyznacznikiem wyboru członków rad nadzorczych — ich nazwiska nie są znane na rynku.

— Nie mogę wypowiadać się na temat nowej rady, bo nie znam tych osób. Na razie szukamy informacji o nich w internecie — mówi Paweł Widomski, dyrektor biura zarządu Radia Lublin.

Jeszcze bardziej dobitnie podsumowuje to Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska.

— Wielkie nazwiska, wybitni znawcy zagadnień ładu korporacyjnego, legendy zarządzania, wizjonerzy rynku mediów... Jak przystało na rady nadzorcze nadawców publicznych — mówi z ironią Marek Sowa.

Parytet w zarządach

Podobny parytet partyjny miał obowiązywać w zarządach regionalnych rozgłośni. Z naszych informacji wynika, że wstępnie ustalono, by czterech szefów spółek radiowych było mianowanych z nadania Samoobrony, kolejnych czterech — LPR, a resztę obsadzi PiS. Ostateczne decyzje mają zapaść wkrótce. Wczoraj odbyło się też walne zgromadzenie ogólnopolskiego radia publicznego, a dziś powinny się zacząć walne regionalnych rozgłośni radiowych, które otwierają drogę do zakończenia kadencji dotychczasowych rad nadzorczych i zarządów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane