Były prezes Idea Banku i 17 pracowników zatrzymani

  • PAP
opublikowano: 26-02-2019, 08:45

Były prezes Idea Banku Jarosław A. i kilkunastu byłych pracowników zostało zatrzymanych do śledztwa dotyczącego afery GetBack, podało Radio ZET. Prokuratura potwierdziła zatrzymanie 18 osób, b. członków zarządu i pracowników jednego z banków oferujących obligacje spółki GetBack.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Jarosław A.
Zobacz więcej

Jarosław A. fot. Marek Wiśniewski

Jak podaje radio ZET, do zatrzymań doszło w poniedziałek. Kilka godzin trwało przeszukanie CBA w mieszkaniu byłego szefa banku.

"Chodzi o wprowadzanie w błąd klientów. Idea Bank oferował ryzykowne, jak dzisiaj już wiemy, obligacje GetBacku. Bank bardzo dobrze zarabiał na prowizjach od znalezienia nabywcy. Zarabiali też doradcy finansowi, którzy wciskali papiery tej spółki windykacyjnej. Klienci słyszeli tylko, że jest to pewna inwestycja, która przyniesie zysk, nic o ryzykach" - czytamy na portalu radia ZET.

Na polecenie prokuratury CBA zatrzymało kilkunastu byłych już pracowników banku, w tym byłych członków zarządu. We wtorek usłyszą zarzuty - dodano.

Jesienią ubiegłego roku sam Idea Bank zawiadomił prokuraturę, że były szef banku i członek zarządu nie dochowali standardów przy dystrybucji obligacji, czym narazili bank na szkodę majątkową. Zawiadomienie dołączono do już toczącego się śledztwa - przypomina radio ZET.

Jak dodaje, prezes Jarosław A. kierował Idea Bankiem do września 2017 r.; zrezygnował sam, bez podania przyczyn. Idea Bank należy do biznesmena Leszka Czarneckiego. Na jesieni ubiegłego roku KNF wpisała placówkę na listę ostrzeżeń publicznych.

Zatrzymanie 18 osób - b. członków zarządu i pracowników jednego z banków oferujących obligacje spółki GetBack potwierdził PAP zastępujący rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Przemysław Baranowski. Nie podał, o który bank chodzi.

Na tym etapie działań nie udzielamy bliższych informacji gdyż trwają czynności z zatrzymanymi - powiedział PAP Baranowski. Zaznaczył, że prawdopodobnie w ciągu dnia można spodziewać się szerszych wiadomości.

CBA nie potwierdza i nie zaprzecza, że to funkcjonariusze biura dokonali zatrzymań. "Nie podajemy informacji na ten temat" - powiedział PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy