Radość po Fedzie nie trwała długo

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 18-03-2021, 10:56

Wynik wczorajszego posiedzenia Fed okazał się gołębi, co pozwoliło Wall Street wyjść w kierunku nowych szczytów.

Amerykańscy bankierzy centralni wyraźnie podkreślili, że ich zdaniem spodziewany w kolejnych miesiącach wzrost inflacji będzie tylko przejściowy i w perspektywie całego horyzontu projekcji inflacja będzie pozostawała blisko 2%. Zdaniem szefa Fed przemawiają za tym bardzo dobrze zakotwiczone oczekiwania inflacyjne, przez które nie można mieć obecnie obaw o nadmierne przyspieszenie dynamiki cen. Gołębi komunikat w połączeniu z rewizją w górę prognoz PKB oraz niższe szacunki bezrobocia są dobrą pożywką dla ryzykownych aktywów, ale radość nie trwała długo. Dziś rentowności amerykańskich obligacji wychodzą na nowe szczyty i były już powyżej 1.7%, co ponownie przyczynia się do odpływu kapitału giełdy w kierunku rynku długu. Jerom Powell pytany wczoraj o dość luźne podejście do wyższych rentowności – w przeciwieństwie do EBC – oznajmił, że Fed szeroko patrzy na warunki finasowania i jego zdaniem nie uległy one znaczącemu pogorszeniu w ostatnim czasie. Taki przekaz wspiera scenariusz krótkoterminowych wahań na rynku akcyjnym spowodowanych wyższymi rentownościami, które jednak powinny pozostawać bez wpływu na długoterminowy trend wzrostowy. Fed spodziewa się, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 6.5%, podczas gdy poprzednie projekcje zakładały 4.2%. Szacunki PKB na 2022 zostały natomiast podniesione do 3.3%. Stopa bezrobocia ma spaść do 4.5% w 2021, a w 2022 do 3.9%.

Pozostając przy polityce monetarnej Norges Bank dziś sprawił już lekko jastrzębią niespodziankę, komunikując rozpoczęcie cyklu podwyżek w końcówce 2021 roku. Dziś jeszcze czeka nas posiedzenie Banku Anglii, ale w tym przypadku nie powinniśmy spodziewać się rewolucji. Tamtejsi bankierzy centralni zapewne będą chcieli jeszcze poobserwować jak gospodarka radzi sobie po opuszczeniu wspólnoty i zakończeniu okresu przejściowego szczególnie, że na linii z Unią zaczynają pojawiać się nowe tarcia, w konsekwencji których nie można wykluczać nałożenia na Wielką Brytanię dodatkowych ceł. W nocy natomiast decyzja Banku Japonii. Ten zapowiedział, że na marcowym spotkaniu dokona fundamentalnej rewizji swojej polityki pieniężnej. W przeszłości w takich momentach miały miejsce istotne zmiany, choć bywało i tak, że kończyło się na niczym. Pojawiły się dziś spekulacje, że Bank Japonii może rozszerzyć preferowany przedział wahań rentowności 10-letnich obligacji, co rodzi obawy o zacieśnianie polityki.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane