Radpol zwiększa moce

ZK
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

Rosyjski akcelerator zaczyna pracować w Człuchowie. Władze Radpolu już myślą o kolejnym.

Rosyjski akcelerator zaczyna pracować w Człuchowie. Władze Radpolu już myślą o kolejnym.

Producent wyrobów termokurczliwych uruchomił nowy akcelerator elektronowy o energii 4,5 megaelektronowoltów (MV). To dzieło naukowców z rosyjskiego Instytutu Energetyki Jądrowej w Nowosybirsku. Inwestycja trwała dwa lata. Urządzenie służy do tzw. sieciowania radiacyjnego, czyli nadawania materiałom odpowiednich właściwości, takich, jak kurczenie się pod wpływem temperatury.

Dzięki akceleratorowi Radpol podwoi zdolności produkcyjne. Tym bardziej że stary sprzęt ma tylko 2 MV energii. Inwestycja została sfinansowana z kredytu technologicznego, udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę zawarto na 7,676 mln zł, z czego połowa może zostać umorzona.

— Zakup drugiego akceleratora pozwoli na wdrożenie nowych, innowacyjnych na skalę światową technologii oraz znaczący wzrost możliwości produkcyjnych — mówi Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

I zapowiada, że nie zamierza spocząć na laurach. Spółka z Człuchowa planuje instalację kolejnego, trzeciego akceleratora, tym razem o energii 10 MV. Budżet związany z tym programem szacowany jest na blisko 30-35 mln zł.

W pierwszym półroczu Radpol zwiększył sprzedaż o ponad 14 proc., do 19,6 mln zł, i utrzymał zysk na poziomie około 3,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy