Radzę kupować kontrakty

Paweł Wojtaszek
opublikowano: 02-12-2002, 00:00

W trakcie notowań w ubiegłym tygodniu doszło do zahamowania wzrostowej tendencji. Trudno to jednak nazwać korektą spadkową. Na początku poniedziałkowej sesji doszło do spadku indeksu WIG 20 do poziomu 1201 pkt. Później było już tylko lepiej — rósł szeroki rynek, czemu towarzyszyła wyraźnie zwiększona aktywność handlujących. W tym okresie nasza giełda była najsilniejszym rynkiem na świecie. Indeks największych spółek WIG 20 sięgnął poziomu 1240 pkt, gdzie znajduje się istotny opór. Do ponownej próby jego przebicia doszło w środę. W trakcie sesji ustanowiony został nowy szczyt obecnej fali wzrostowej (1246 pkt na WIG 20 oraz 1260 pkt na kontraktach).

Duży optymizm i dodatnia baza utrzymująca się między wartością kontraktów i instrumentu bazowego była kilkakrotnie w ubiegłym tygodniu wykorzystywana do arbitrażu, czyli nabywania akcji i sprzedawania kontraktów. Dobitnym przykładem takich działań była środowa końcówka sesji. Marazm utrzymujący się przez większą część notowań przerwał nagły wzrost indeksu i kontraktów do maksimów, a następnie błyskawiczny spadek wartości WIG 20 i grudniowej serii futures.

Oporem dla wskaźnika WIG 20 i kontraktów jest odpowiednio 1240 pkt oraz 1250 pkt. Natomiast silnym wsparciem dla indeksu jest strefa 1215-1220 pkt. Jednocześnie zdecydowanego popytu na futures na WIG 20 można spodziewać się w strefie 1227-1231 pkt. Na początku tego tygodnia niewykluczone jest cofnięcie się rynku w okolice wspomnianego wsparcia, a następnie kolejna próba wzrostu. Z dużym prawdopobieństwem można założyć, że podczas tego ruchu dojdzie do przebicia oporu, który powstrzymywał wzrosty w trakcie ubiegłego tygodnia. Atak na poziom 1300 pkt jest możliwy nawet już w przyszłym tygodniu.

W obecnej sytuacji w dalszym ciągu radzę utrzymywać długie pozycje. W porównaniu z poprzednim tygodniem zalecałbym podniesienie poziomu stop loss do 1220 pkt. Jeśli wartość kontraktów na WIG 20 zbliży się do poziomu 1300 pkt, zastanawiałbym się nad realizacją zysków. Pozycje krótkie powinny być zajmowane dopiero po spadku wartości kontraktów poniżej 1200 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Wojtaszek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Radzę kupować kontrakty