Radzionków ma pierwszą w regionie "schetynówkę"

PAP
opublikowano: 16-07-2009, 17:43

Liczący ok. 17 tys. mieszkańców Radzionków na Śląsku jest pierwszym w regionie miastem, gdzie powstała tzw. schetynówka - ulica zmodernizowana dzięki zainicjowanemu przez wicepremiera Grzegorza Schetynę Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych.

Kompleksowy remont ponad 600 metrów drogi kosztował blisko 1,3 mln zł, z czego połowa pochodziła z rządowego programu, drugą połowę wyłożył budżet miasta. Przedstawiciele jego władz podkreślają, że choć wyremontowany odcinek jest krótki, inwestycja była ważna dla miasta i bez rządowego wsparcia nie byłaby szybko możliwa.

Anna Cios z Urzędu Miasta w Radzionkowie powiedziała PAP, że gdyby nie środki z programu, gmina zrobiłaby remont, ale trwałby on dłużej i zostałby podzielony na etapy. Zapowiedziała, że samorząd złoży kolejny wniosek do programu na przyszły rok.

Zakres inwestycji obejmował dwa odcinki radzionkowskiej ulicy Artura - pierwszy długości 230 m, drugi 385 m. Przebudowano m.in. nawierzchnię jezdni, zrobiono estetyczne chodniki i zieleńce. Powstanie też kanał deszczowy ze studniami. Dodatkowo za prawie 0,5 mln zł gmina przebuduje pozostałe chodniki i zbuduje parking wzdłuż drogi.

Zainicjowany jesienią 2008 r. Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych potrwa do końca 2011 r. Ma podnieść standard dróg lokalnych i bezpieczeństwa ich użytkowników. Na ten cel budżet przeznacza 3 mld zł w trzy lata. Dzięki rządowym pieniądzom w każdym województwie ma powstawać rocznie co najmniej 80 km dróg gminnych i powiatowych. Zwykle połowę finansuje budżet, połowę samorząd.

W woj. śląskim jest 12 tys. km dróg gminnych, 6,3 tys. km dróg powiatowych i ponad 1,2 tys. km dróg wojewódzkich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Radzionków ma pierwszą w regionie "schetynówkę"