Rafako liczy na duże kontrakty w '06; chce wypłacać dywidendę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-09-2005, 16:56

Producent kotłów Rafako rozbudowuje moce produkcyjne i liczy, że pozyska duże kontrakty, dzięki którym w 2006 roku wzrośnie sprzedaż grupy. Spółka zamierza powrócić do wypłaty dywidendy, jednak zysk za 2005 rok będzie raczej chciała jeszcze zostawić w spółce - poinformował PAP prezes spółki.

Producent kotłów Rafako rozbudowuje moce produkcyjne i liczy, że pozyska duże kontrakty, dzięki którym w 2006 roku wzrośnie sprzedaż grupy. Spółka zamierza powrócić do wypłaty dywidendy, jednak zysk za 2005 rok będzie raczej chciała jeszcze zostawić w spółce - poinformował PAP prezes spółki.

    "Mamy coraz większy udział w sprzedaży z kontraktów pod klucz, rozszerzamy rynki działania. Zgodnie z założeniami strategii inwestujemy i unowocześniamy moce wytwórcze, przygotowujemy się do realizacji dużych kontraktów od przyszłego roku. Od 2006 roku spodziewam się wzrostu sprzedaży" - powiedział Wiesław Różacki, prezes Rafako. 

    Jednym z głównych założeń nowej strategii jest przekształcenie Rafako w generalnego wykonawcę projektów energetycznych. Obecnie Rafako jest producentem kotłów, a generalnym  realizatorem jest tylko przy projektach odsiarczania.

    Według wcześniejszych informacji, Rafako otrzymać miał około 8,9 mln euro z tytułu rekompensaty za zatrzymanie prac w Pątnowie II oraz kilkadziesiąt milionów złotych z tytułu robót już wykonanych przy dostawie kotła dla bloku energetycznego o mocy 460 MW w Elektrowni Pątnów II.

    Prezes poinformował, że spółka dostała już większość środków, jakich oczekiwała po wstrzymaniu prac w tej elektrowni.

    "Została stosunkowo niewielka kwota do rozliczenia. Podpisaliśmy aneks przedłużający rozliczenie do końca września" - powiedział Różacki.

    Spółka liczy także na dodatkowe środki z tytułu pogorszenia stanu technicznego już zamontowanych elementów kotła.

    "Chodzi tu o tzw. koszty zatrzymania prac. Będziemy musieli ponieść pewne koszty, aby przywrócić pierwotny stan techniczny urządzeń, które ponad dwa lata nie były użytkowane" - powiedział Różacki.

    Spółka wcześniej planowała, że w ciągu kilku tygodni sprzeda atrakcyjnie położoną działkę.

    Prezes poinformował jednak, że sprzedaż tej nieruchomości, która warta jest około 10 mln zł, przesunie się poza 2005 rok.

    "W związku z tym, że doszło do rozliczeń w sprawie Pątnowa, obecnie nie mamy potrzeby szybkiej sprzedaży działki. Jak nie dostaniemy bardzo dobrej ceny, to nie będziemy się spieszyli. To działka bardzo dobrze zlokalizowana, ona może tylko zyskać na wartości" - powiedział Różacki.  "W tym roku jej raczej nie sprzedamy, transakcję tę przesuniemy na późniejszy termin" - dodał.

    Po dwóch kwartałach 2005 roku zysk netto grupy wyniósł 3,2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej grupa miała 2,5 mln zł straty netto. Przychody grupy w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2005 roku wzrosły do 255,6 mln zł, z 175 mln zł w analogicznym okresie 2004 roku.

    Prezes spodziewa się, że trzeci kwartał przyniesie kolejną poprawę wyników. "Sytuacja w spółce jest stabilna. Nic się takiego wydarzyło, co by mogło spowodować zmianę trendu. Trzeci kwartał jest zgodny z naszymi przewidywaniami" - powiedział.

    Zysk netto, jaki spółka osiągnęła w 2004 roku, przeznaczyła w całości na kapitał zapasowy. Prezes poinformował, że także najprawdopodobniej zysk osiągnięty w 2005 roku zostanie w spółce, jednak później może ona powrócić do wypłaty dywidendy.

    "Tegorocznego zysku netto raczej nie będziemy chcieli przeznaczyć na dywidendę, bo mamy dużo wydatków związanych z rozwojem firmy. Z całą pewnością nastanie taki moment, kiedy będziemy rekomendowali wypłatę dywidendy" - powiedział Różacki.

    Ostatni raz spółka wypłaciła dywidendę, w wysokości 11 groszy na akcję, z zysku za 2002 rok.

        Sebastian Karbarczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rafako liczy na duże kontrakty w '06; chce wypłacać dywidendę