Rafalska: nie trwają prace nad rozszerzeniem programu "500 plus"

PAP
aktualizacja: 17-01-2018, 10:38

Przedwczesne jest dziś mówienie o rozszerzeniu programu "Rodzina 500 plus"; tego typu prace nie trwają w ministerstwie, podkreśliła w środę w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zobacz więcej

Elżbieta Rafalska fot. Adam Chełstowski/FORUM

Minister odniosła się do słów wicepremier Beaty Szydło na temat programu "500 plus". W poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami Leszna (Wielkopolskie) w miejskim teatrze wicepremier była pytana o przyszłość programu "500 plus" i o jego ewentualne modyfikacje. Jak zapewniła, program z pewnością będzie kontynuowany. Nie wykluczyła też, że w 2019 r. uda się go poszerzyć.

"Dzisiaj jest przedwczesne mówienie o rozszerzeniu programu +500 plus+. Tego typu prace nie trwają w ministerstwie. Na 2018 r. budżet został zaplanowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami" - powiedziała minister. Zaznaczyła, że do tej pory wydano ok. 2,6 mln decyzji o wypłacie świadczenia. "Każda z nich ma wartość co najmniej 6 tys. zł" - mówiła.

Zwróciła uwagę, że niedawno wprowadzono niewielkie zmiany w programie "Rodzina 500 plus". "Mamy nowy okres zasiłkowy od 1 października i będzie trwał on do 30 września. Mamy na to policzone pieniądze" - zaznaczyła Rafalska.

Wyjaśniała, że pod koniec 2018 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. "Nowe decyzje wydawane są na 2018 i 2019 r. Wygląda na to, że do końca kolejnego okresu zasiłkowego nie są planowane żadne zmiany i w ministerstwie też nie pracujemy nad nimi" - oświadczyła minister.

Podkreśliła, że rozmawiała z wicepremier na temat jej wypowiedzi w Lesznie. "Rozmawiałam z panią premier, która mówiła, że powiedziała to w trybie przypuszczającym, że nie wykluczone są zmiany w programie +500 plus+, że nie było to rozstrzygające, i że nie przesądzała, że tego rodzaju zmiana zostanie wprowadzona" - dodała Rafalska.

Szef gabinetu premiera Marek Suski powiedział we wtorek, że kwestia poszerzenia programu "500 plus" nie była na razie dyskutowana podczas obrad rządu. "To indywidualny pomysł wicepremier Beaty Szydło; premier Mateusz Morawiecki dowiedział się o nim z mediów" - mówił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rafalska: nie trwają prace nad rozszerzeniem programu "500 plus"