Rafalska przygotuje ustawę dot. renty socjalnej

  • PAP
opublikowano: 20-04-2018, 17:18
aktualizacja: 20-04-2018, 17:22

W przyszłym tygodniu minister rodziny Elżbieta Rafalska będzie pracować nad ustawą ws. wyrównania różnicy między rentą socjalną z najniższą rentą ZUS; za mniej więcej dwa tygodnie jest kolejne posiedzenie Sejmu - powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z rodzicami osób niepełnosprawnych.

Morawiecki wraz z Rafalską spotkali się w piątek w Sejmie z protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych. Jeden z postulatów protestujących to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

"W przyszłym tygodniu minister (Elżbieta Rafalska) pracuje już nad wersją ustawy, przedstawia do Sejmu, za dwa tygodnie mniej więcej jest posiedzenie Sejmu" - powiedział Morawiecki odnosząc się do postulatu protestujących. Podkreślił, że "ustawa to jest bardzo poważna rzecz".

Według premiera "to nie jest tak", że rząd będzie czekał z wyrównaniem różnicy między rentą socjalna i najniższą renta ZUS do czasu wprowadzenie tzw. "daniny solidarnościowej".

"Ta danina będzie wprowadzona od początku przyszłego roku" - poinformował premier. Wyjaśnił, że nie można wprowadzać zmian podatkowych na niekorzyść podatnika w trakcie roku.

"Ale od tego nie uzależniamy tego wsparcia w wyrównywaniu renty socjalnej do tej minimalnej renty, o którą też państwo postulujecie. Jak najbardziej rozumiemy, że to musi być robione jak najszybciej" - zapewnił Morawiecki protestujących. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu