Raffarin: Potencjał wzrostu nowych krajów UE jest szansą dla całej Europy

opublikowano: 17-09-2004, 14:11

Ogromne możliwości wzrostu gospodarczego w nowych krajach UE są szansą rozwoju dla całej Europy - powiedział premier Francji Jean Pierre Raffarin w piątkowym wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", odnosząc się do zagrożenia przenoszenia się przedsiębiorstw do nowych państw UE, oferujących firmom korzystniejsze warunki fiskalne.

Jednak według niego, słowa francuskiego ministra gospodarki Nicolas Sarkozy'ego, który oskarżył nowe kraje UE, w tym Polskę, o dumping podatkowy, miały "wartość pedagogiczną".

Sarkozy był autorem pomysłu zakładającego, że jeśli owe państwa UE nie podwyższą podatków od przedsiębiorstw, nie powinny korzystać z całości środków unijnych. Jednak Komisja Europejska nie poparła stanowiska Francji w tej sprawie.

"Trzeba zrozumieć, że we wspólnej UE nie można rozbierać Piotra, by ubrać Pawła" - argumentował francuski premier.

Podkreślił, że aby zapobiegać delokalizacji przedsiębiorstw, Francja wybrała inną strategię, polegającą na obniżce obciążeń podatkowych dla własnych firm.

Przypomniał też, że rząd zdecydował o utworzeniu około 20 stref gospodarczych, w których przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z ulg podatkowych i subwencji. W zamian firmy muszą się zobowiązać, że nie przeniosą działalności w inne miejsce.

Raffarin optymistycznie wypowiada się na temat możliwości francuskiej gospodarki, lansując hasło "Reformy dla wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia". Według premiera, wzrost PKB wyniesie w tym roku we Francji 2,5 proc., co przyczyni się do poprawy na rynku pracy.

Zapowiedział też uelastycznienie czasu pracy, który wynosi obecnie 35 godzin tygodniowo. Jest to bardzo niepopularna we Francji reforma, przeciw której protestują związki zawodowe.

Premier uspokaja, że chodzi jedynie o uelastycznienie czasu pracy, a nie o ogólne zwiększenie liczby godzin dla wszystkich zatrudnionych. Pracownicy będą mogli wybierać, czy chcą pracować więcej, aby więcej zarobić.

Według niego, nowe prawo zostanie wprowadzone najwcześniej w końcu 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Raffarin: Potencjał wzrostu nowych krajów UE jest szansą dla całej Europy