Rafineria Możejki nie pomaga Orlenowi

Paweł Janas
opublikowano: 01-09-2010, 00:00

Jest szansa, że Możejki wypracują w tym roku zysk — uważa analityk. I tak Orlen powinien je sprzedać — dodaje inny.

Nomura wypowie się w sprawie litewskiej spółki na przełomie września i października

Jest szansa, że Możejki wypracują w tym roku zysk — uważa analityk. I tak Orlen powinien je sprzedać — dodaje inny.

116 mln zł — taką stratę operacyjną w pierwszym półroczu zanotowała spółka Orlen Lietuva, zarządzająca litewską rafinerią płockiego koncernu. To wynik o 866,7 proc. gorszy od wypracowanego w pierwszych sześciu miesiącach 2009 r.

Rozbieżne opinie

Dane finansowe nie ułatwią jednak wybranemu w połowie sierpnia doradcy (bank inwestycyjny Nomura) udzielenie odpowiedzi na pytanie, co zrobić z nierentownymi zakładami. Sprzedać czy nie? W II kwartale Orlen Lietuva miał "tylko" 13 mln zł straty operacyjnej wobec 103 mln zł straty w I kw. W II kw. ubiegłego roku spółce udało się jednak wypracować 39 mln zł zysku operacyjnego. Kierownictwo koncernu podkreśla, że w II kwartale zaobserwowano pozytywny wpływ czynników makroekonomicznych na działalność Możejek. Wzrosła sprzedaż, niższe niż przed rokiem były koszty stałe, spadły wynagrodzenia.

— Orlen Lietuva w I półroczu zwiększył przychody do 2,5 mld USD z 1,85 mln USD przed rokiem. W tym okresie litewska spółka wypracowała około 10 mln USD zysku EBIT według LIFO [czyli z pominięciem efektu przeszacowania zapasów — red.] — przypomina Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Litewska rafineria wykorzystywała około 90 proc. mocy produkcyjnych.

— Istnieje więc możliwość wypracowania zysku na koniec 2010 r. W związku z tym, można ostrożnie przyjąć, że płocki koncern będzie raczej dążył do utrzymania kontroli nad Orlen Lietuva — uważa Rafał Salwa.

Nie wszyscy analitycy podzielają to zdanie.

— Sądzę, że Orlen pod naciskiem polskiego rządu nie zdecyduje się sprzedać Możejek. Uważam jednak, że powinien to zrobić — twierdzi Radim Kramule, analityk Erste Group.

Jesienne rekomendacje

Zarząd płockiej spółki zaleca cierpliwość

— Na razie nic nie jest przesądzone. Pierwszych rekomendacji w sprawie przyszłości Możejek spodziewamy się od naszego doradcy na przełomie września i października — mówi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Grupa PKN Orlen miała w II kw. 43 mln zł zysku netto wobec 1,2 mld zł przed rokiem. Zysk operacyjny wyniósł 1,1 mld zł i był o 0,5 mld zł większy niż w II kw. 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane