Rafineria Trzebinia ostrożna w ocenie ew. korzyści nowelizacji ustawy o CIT

INTERFAX
24-08-2007, 16:30

Rafineria Trzebinia, spółka zależna PKN Orlen, uważa, że czwartkowa nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PIT) może nie przynieść oczekiwanych korzyści dla producentów biokomponentów, gdyż ulgi w podatku dochodowym nie będą znaczące z powodu niskiej dochodowości produkcji biopaliw - prezes Rafinerii Trzebinia Grażyna Kuś powiedziała agencji Interfax Central Europe.

"Wprowadzenie zwolnień w podatku CIT, polegające na odliczeniu przez producentów biokomponentów od podatku dochodowego 19% kwoty stanowiącej nadwyżkę kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty mogą być dodawane, może nie znaleźć odzwierciedlenia w korzyściach, jakie miałyby płynąć dla ich wytwórców z tytułu mniejszych zobowiązań w podatku dochodowym" - powiedziała Kuś.

W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o CIT, wprowadzając ulgi dla producentów biopaliw, które mają zrekompensować część dodatkowych kosztów związanych z produkcją.

Kuś zwróciła uwagę, że niewystarczające korzyści związane z ulgami wiążą się z niskim poziomem opłacalności produkcji biokomponentów.

"Obecne uregulowania prawno-podatkowe w tym zakresie powodują, że produkcja biopaliwa nie jest szczególnie dochodowa, zatem wobec możliwości uzyskania niewielkiego dochodu, który podlegałby opodatkowaniu zaproponowana ulga będzie mogła zostać faktycznie wykorzystana w niewielkim, niepełnym zakresie" - powiedziała prezes Rafinerii Trzebinia.

Zarząd rafinerii uważa jednak, że pełnej oceny nowych regulacji będzie można dokonać dopiero po wprowadzeniu ustawy w życie.

"Dopiero ostateczne brzmienie znowelizowanej ustaw o CIT w konfrontacji z rzeczywistością rynkową pozwoli rafinerii na ocenę rzeczywistych możliwości zastosowania ulgi w praktyce oraz pozwoli ocenić możliwości i dalsze plany w zakresie wykorzystania pozytywnych efektów tego narzędzia wsparcia runku" - powiedziała Kuś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: INTERFAX

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rafineria Trzebinia ostrożna w ocenie ew. korzyści nowelizacji ustawy o CIT