Rafineria Trzebinia podwoi moce produkcyjne biodiesla

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2006, 15:41
Obserwuj w MójPB:

Na początku przyszłego roku Rafineria Trzebinia SA, należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen SA podwoi zdolności produkcyjne instalacji do wytwarzania oleju napędowego z dodatkiem biokomponentów (biodiesla).

Na początku przyszłego roku Rafineria Trzebinia SA, należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen SA podwoi zdolności produkcyjne instalacji do wytwarzania oleju napędowego z dodatkiem biokomponentów (biodiesla).

Prezes rafinerii, Milan Kuncir poinformował dziennikarzy we wtorek, że dzięki nowej inwestycji zdolności instalacji do produkcji biodiesla zwiększą się ze 100 tys. ton do 200 tys. ton rocznie. Rozbudowa instalacji była brana pod uwagę już w fazie jej planowania, dlatego zwiększenie wydajności będzie dość proste. Pozwoli też wykorzystać nieużywaną obecnie infrastrukturę m.in. zbiorniki na paliwo. 

"Pełne moce produkcyjne osiągniemy na początku przyszłego roku, ale już na końcu tego roku chcemy mieć zdolność 125 tys. ton. Chcemy (...) zapełniać szybko rosnący popyt na rynku" - wyjaśnił prezes.

Jak zaznaczył, rafineria w strategicznych planach na najbliższe lata ma budowę kolejnej instalacji do produkcji biodiesla. Nie zdecydowano jednak jeszcze, gdzie w Polsce zostanie ona zlokalizowana.

Pracująca w Rafinerii Trzebinia od 2004 roku instalacja biodiesla jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Do produkcji jako surowce wykorzystywane są: olej rzepakowy, zużyte oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe rzepakowe.

Kuncir podkreślił, że Rafineria Trzebinia specjalizuje się w grupie PKN Orlen w produkcji biokomponentów. Spółka przestawia się na produkcję biodiesla z powodu zaprzestania nieopłacalnego przerobu ropy naftowej. Wytwarza także m.in. parafiny i specyfiki parafinowe.

Głównymi akcjonariuszami spółki są PKN Orlen, który posiada 77 proc. jej akcji oraz Skarb Państwa z 9-proc. udziałem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane