Rafineria w Możejkach obniży zysk PKN Orlen

Paweł Janas
opublikowano: 02-03-2007, 00:00

Litewska rafineria może być źródłem zysków w przyszłości. Na razie jednak pogorszy wyniki Orlenu za 2006 r.

Litewska rafineria może być źródłem zysków w przyszłości. Na razie jednak pogorszy wyniki Orlenu za 2006 r.

Przeciwnicy zaangażowania się PKN Orlen w kupno litewskiej rafinerii w Możejkach dostali od samej spółki silny argument na potwierdzenie słuszności sceptycznych opinii o tej transakcji. Paweł Szymański, wiceprezes płockiej spółki odpowiedzialny za finanse, poinformował wczoraj, że ostateczny skonsolidowany wynik netto Orlenu może okazać się o 425 mln zł niższy od podanego w raporcie po czterech kwartałach 2006 r.

— Chcemy wykonać „testy” na utratę wartości Możejek. Ich przeprowadzenie może skutkować obniżeniem wyniku netto grupy nawet o 425 mln zł — stwierdził Paweł Szymański.

W czym rzecz? Okazuje się, że obecna wycena wartości aktywów netto rafinerii w Możejkach wynosi 7632 mln zł. Tymczasem Orlen zapłacił w 2006 r. za akcje litewskiej spółki 8057 mln zł. Różnica to tzw. wartość firmy, wysokości 425 mln zł, o którą może być obniżony wynik za 2006 r.

To niejedyny problem, który Orlen ma z Możejkami. Ubiegłoroczny pożar instalacji rafineryjnych sprawił, że Możejki nie wykorzystują w pełni zdolności produkcyjnych i przynoszą straty. Paweł Szymański nie chciał jednak skomentować, w jakim stopniu odbije się to na wynikach grupy w 2007 r.

W 2006 r. grupa PKN Orlen osiągnęła 52,9 mld zł przychodów, o 28,4 proc. więcej niż w 2005 r. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,4 mld zł, co oznacza spadek o 12 proc. PKN Orlen najbardziej zadowolony jest z segmentu sprzedaży detalicznej, który zarobił na czysto 573 mln zł, aż sześć razy więcej niż w 2005 r. Zdaniem spółki, to efekt nie tylko wzrostu sprzedaży, ale także cięcia kosztów. Najwyższy w porównaniu z innymi segmentami wynik wypracował dla Orlenu segment rafineryjny — 1,76 mld zł. Był on jednak aż o 40 proc. mniejszy od zanotowanego w 2005 r. Powodem tego był m.in. spadek marży rafineryjnej o 28 proc. w stosunku do 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rafineria w Możejkach obniży zysk PKN Orlen