Raiffeisen: Kontratak dolara

RBP
opublikowano: 18-02-2010, 09:27

Dzisiaj o 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji budowlanej i przemysłowej oraz o ich cenach. Oczekujemy, że styczniowe wyniki produkcji przemysłowej będą tylko nieznacznie słabsze od wyników z grudnia i pokażą jej wzrost o 6,6 proc. r/r.

Dużo słabiej wypaść może produkcja budowlana, na której ciążą niekorzystne warunki pogodowe. W jej przypadku oczekujemy ujemnych odczytów rzędu około -5 proc. r/r. Dużą niewiadomą pozostają dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu. Oczekiwania odnośnie tzw. cen producentów są mocno rozbieżne i sięgają od ujemnych odczytów do ponad 2-proc. wzrostów w skali roku. My spodziewamy się wzrostu cen o 0,6 proc. r/r.

Po Sławomirze Skrzypku w jastrzębim tonie wypowiedział się kolejny członek Rady Polityki Pieniężnej. Andrzej Rzońca stwierdził, że polska gospodarka będzie się coraz silniej rozpędzała (możliwy wzrost na poziomie 3,0 proc. r/r w 2010r.) a to oznacza nasilanie się presji inflacyjnej. Sądzimy, że w najbliższym czasie wypowiedzi wskazujące na podwyższy schemat i nadciągającą potrzebę zacieśniania polityki pieniężnej będzie coraz więcej. Nie sądzimy jednak, aby rzeczywiste podwyżki stóp procentowych mogły nastąpić wcześniej niż wczesną jesienią.

Waluty

Wczoraj w drugiej części dnia silnie zyskiwał dolar w stosunku do euro. Nieco pomogły mu symbolicznie lepsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości, dodatkowym wsparciem okazały się też minutki Fed, które wskazują na to, że amerykańskie władze monetarne coraz poważniej myślą o zacieśnieniu polityki monetarnej. Jakby tego było mało na rynku pojawiła się informacja o tym, że IMF rozpocznie fazę sprzedaży złota na otwartym rynku. Celem tego działania jest pozyskanie funduszy mogących służyć, jako linie kredytowe. Dolar zyskał po tej informacji głownie do walut surowcowych (np. do waluty australijskiej), ale echo tego ruchu widać także na głównej parze walutowej.

Spory impet ruchu spadkowego an eurodolarze zachęca do obstawiania jego kontynuacji w najbliższych godzinach. Coraz bardziej prawdopodobny jest atak na lutowe minima kursu zlokalizowane na poziomie 1,3530.

Złoty osłabieniem reaguje na umocnienie dolara na światowych rynkach. Możemy dziś być świadkami próby przełamania się kursu powyżej 4,00.

Giełdy

Giełdy w Europie zakończyły wczorajszy dzień agresywnymi wzrostami. Zwyżki indeksów o 1,5 proc. nie należały wcale do rzadkości.

Polska giełda także wyskoczyła do góry. Indeks największych spółek zyskał prawie 2 proc. i tylko jedna spółka wchodząca w jego skład nie mogła pochwalić się wzrostami. Spośród spółek notowanych na WGPW najchętniej kupowany były wczoraj te należące do sektora mediów i spożywczego. Dobrze radziły sobie także banki i deweloperzy.

Dziś rano opublikowany został raport TVN. Zysk grupy wyniósł w drugim kwartale 242,7 mln zł, rynkowy konsensus zakładał nieco ponad 80 mln zł. Inwestorzy, którzy w ostatnich dniach kupowali akcje spółki, powodując jej dynamiczne wzrosty wykazali się, więc dużym wyczuciem.

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane