Raiffeisen Polbank: dane o inflacji utwierdzą RPP w łagodnym nastawieniu

  • PAP
opublikowano: 15-02-2018, 15:51
aktualizacja: 15-02-2018, 15:52

Dane o inflacji będą najprawdopodobniej utwierdzać Radę Polityki Pieniężnej w łagodnym nastawieniu, które raczej nie zmieni się przez większą część roku - uważają analitycy z Raiffeisen Polbanku, komentując czwartkowe informacje GUS, który poinformował, że inflacja w styczniu br. wyniosła 1,9 proc. rdr.

"Oceniamy, że do zmiany retoryki mógłby przyczynić się obecnie tylko nagły wzrost cen paliw bądź nasilenie sygnałów o niekorzystnych skutkach niskich realnych stóp procentowych np. w postaci odpływu depozytów z banków bądź znacznego przyspieszenia akcji kredytowej" - informują analitycy w komunikacie.

"Względem naszych szacunków na minus zaskoczyły głównie ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które ostatecznie rosły o 4,1 proc. rdr. Niska okazała się też dynamika cen w kategorii transport, gdzie główną rolę odegrały najprawdopodobniej ceny paliw" - dodano w komunikacie.

Według Raiffeisen Polbanku, pozwala to przypuszczać, że pomimo spowolnienia głównego wskaźnika cen, inflacja bazowa w styczniu zanotuje jednak wzrost względem 0,9 proc. rdr w grudniu.

Analitycy przypominają jednocześnie, że czwartkowe dane mają charakter wstępny i będą podlegać rewizji wraz ze zmianą koszyka inflacyjnego przez GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Raiffeisen Polbank: dane o inflacji utwierdzą RPP w łagodnym nastawieniu