Raiffeisen Polbank: Giełda i obligacje utkwią w trendzie bocznym

Brak perspektyw na znaczącą poprawę globalnej koniunktury nie pozwoli w ciągu najbliższych kilku miesięcy na większe zwyżki na światowych i polskich rynkach, oceniają analitycy Raiffeisen Polbanku.

W perspektywie końca trzeciego kwartału w tendencji bocznej utknąć powinny główne indeksy giełdy warszawskiej, a także parkietów zachodnioeuropejskich i tych z rynków wschodzących, napisali specjaliści instytucji w marcowej strategii. Zniżkować powinny tymczasem akcje amerykańskie i chińskie. Ich zdaniem marcowe odbicie było związane głównie z działaniami banków centralnych, wzrostem cen ropy i osłabieniem dolara.

„Perspektywy globalnej gospodarki, ani oczekiwania co do wyników spółek, nie uległy istotnej poprawie. Dlatego wciąż nie widzimy podstaw do zwyżek na globalnych rynkach akcji. Z drugiej strony spadło także ryzyko pogłębienia przeceny w ciągu najbliższych 6 miesięcy – czytamy w raporcie.

Za zwyżkami na warszawskiej giełdzie przemawiają dość atrakcyjne w długim terminie wyceny, poprawa nastrojów na rynkach wschodzących, stabilna sytuacja gospodarcza w kraju i wsparcie dla konsumpcji, jakim będzie ekspansywna polityka fiskalna. Wpływ pozytywnych czynników na zrównoważy jednak oddziaływanie ryzyka politycznego. Zdaniem specjalistów Raiffeisen Polbanku stabilizować się będą także notowania złotego, a także polski i globalne rynki obligacji. Potencjał wzrostowy krajowej waluty oraz obligacji ograniczać będzie oczekiwanie na majowe i czerwcowe decyzje agencji ratingowych. W horyzoncie sześciomiesięcznym stabilne pozostaną notowania surowców, a szanse na umocnienie ma dolar.

„Na poważniejsze zwyżki notowań dolara trzeba będzie poczekać do czwartego kwartału i przyszłego roku roku, gdy Fed przyspieszy podwyżki stóp w USA. Do tego czasu kurs amerykańskiej waluty powinien wahać się powyżej pułapu 3,80 zł w oczekiwaniu na podwyżkę stóp w USA, której spodziewamy się w czerwcu” – oceniają specjaliści Raiffeisen Polbanku.

Zegary na GPW - Warszawa obok Londynu i Nowego Jorku FOT. Puls Biznesu_Marek Wiśniewski
Zegary na GPW - Warszawa obok Londynu i Nowego Jorku FOT. Puls Biznesu_Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane