Raiffeisen Polbank: koniec roku przyniósł poprawę koniunktury w gospodarce

  • PAP
opublikowano: 02-01-2018, 10:49
aktualizacja: 02-01-2018, 10:49

Ostatni miesiąc minionego roku przyniósł poprawę koniunktury w polskiej gospodarce, co odzwierciedla wzrost wskaźnika PMI - wskazał we wtorek zespół analiz ekonomicznych Raiffeisen Polbank. Dodano, że negatywne efekty zmian w systemie emerytalnym jak dotąd nie wystąpiły.

Markit podał, że wskaźnik PMI dla Polski w grudniu 2017 roku wzrósł do 55,0 pkt. z 54,2 pkt. w listopadzie i wobec prognozy 54,5 pkt. Wskazano, że wyniki grudniowych badań PMI wykazały najsilniejszą od prawie trzech lat poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym.

"W strukturze wskaźnika, podobnie jak w poprzednich miesiącach, kluczowe pozostają komponenty cenowe i zatrudnienia. Inflacja kosztów produkcji zwolniła nieco względem listopada, jednak pozostała zbliżona do maksimów z ostatnich lat. Wzrost cen produktów gotowych okazał się z kolei szybszy niż przed miesiącem. Sugeruje to, że inflacja CPI w grudniu spowolniła jedynie nieznacznie i najprawdopodobniej pozostała wyraźnie powyżej 2 proc. rok do roku" - czytamy w komentarzu Raiffeisen Polbank.

Analitycy zwrócili uwagę, że wzrost zatrudnienia okazał się najszybszy od siedmiu miesięcy. "Potwierdza to, że negatywne efekty zmian w systemie emerytalnym jak dotąd nie wystąpiły, co pozwala z optymizmem patrzeć na tempo wzrostu gospodarki w kolejnych miesiącach. Szacujemy też, że w ostatnim kwartale ub.r. tempo wzrostu PKB mogło nawet przekroczyć 4,5 proc. rok do roku" - dodano.

"Pomimo optymistycznego wydźwięku dzisiejsze dane nie wpłyną raczej na opinie w RPP, której nastawienie może zmienić najwcześniej marcowa projekcja inflacyjna (powinna potwierdzić trwały powrót inflacji w okolice celu przy wciąż wysokim wzroście gospodarczym). Dla wielu członków gremium powinien to być argument za zaostrzeniem retoryki, przez co już w trzecim kwartale br. może dojść do podwyżki stóp procentowych o 25 pb" - ocenili analitycy Raiffeisen Polbank.

fot. Małgorzata Pstrągowska
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane