Raiffeisen Polbank: dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły

  • PAP
opublikowano: 23-04-2018, 11:29
aktualizacja: 23-04-2018, 11:29

Marcowe dane o sprzedaży detalicznej przyniosły pozytywne zaskoczenie - uważają analitycy z Raiffeisen Polbanku, komentując poniedziałkowe dane GUS o sprzedaży detalicznej. Dodali, że wysoka sprzedaż wspiera hipotezę, że ograniczenia w handlu detalicznym nie wpłynęły znacząco na wolumen sprzedaży.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Jak poinformował GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2018 r. wzrosła o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 17,8 proc. Dodał, że sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w marcu o 8,8 proc. rdr, po wzroście o 7,7 proc. w lutym.

Zdaniem analityków z Raiffeisen Polbank wysokiej dynamice sprzyjał układ świąt wielkanocnych, które przypadając na początku kwietnia przesunęły sezonowy wzrost sprzedaży na koniec marca. Wskazuje na to bardzo wysoki, 13,8 proc. rok do roku, wzrost w kategorii żywność, napoje i wyroby tytoniowe, gdzie w lutym zanotowano dynamikę na poziomie tylko 2,6 proc.

"Bardzo wysoki, 17,4 proc. wzrost wypracowała też kategoria: pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach" - dodają.

"Z drugiej strony od marca br., dane obniżać mogło wprowadzenie ograniczeń w niedzielnej sprzedaży, tym bardziej że zakaz mógł przesuwać wydatki w stronę małych podmiotów znajdujących się poza badaniem GUS. Wysoka sprzedaż w marcu, nawet uwzględniając efekt świąt, wspiera zatem hipotezę, że ograniczenia w handlu detalicznym nie wpłynęły znacząco na wolumen sprzedaży" - napisano w komentarzy analityków.

Ich zdaniem z ostateczną oceną należy poczekać do pojawienia się kolejnych odczytów. "Jednak przynajmniej w krótkim okresie efekt regulacji wydaje się niewielki i nie powinien pogarszać perspektyw wzrostu konsumpcji" - dodają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu