Raiffeisen potwierdza, że jest na krótkiej liście chętnych na mini-BPH

opublikowano: 20-02-2007, 11:40

Raiffeisen Bank Polska jest na krótkiej liście inwestorów zainteresowanych przejęciem tzw. mini-BPH, który ma być wydzielony z obecnego Banku BPH w związku z fuzją z Bankiem Pekao SA w ramach grupy UniCredit Italiano, poinformował we wtorek prezes Raiffeisen Banku Piotr Czarnecki.

Raiffeisen Bank Polska jest na krótkiej liście inwestorów zainteresowanych przejęciem tzw. mini-BPH, który ma być wydzielony z obecnego Banku BPH w związku z fuzją z Bankiem Pekao SA w ramach grupy UniCredit Italiano, poinformował we wtorek prezes Raiffeisen Banku Piotr Czarnecki.

"Jesteśmy na krótkiej liście, jeśli chodzi o analizę mini-BPH. Podpisaliśmy dokumenty o poufności, więc nie mogę nic więcej powiedzieć" - powiedział Czarnecki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w każdym przypadku, jeśli jest tylko możliwość rozwoju poprzez akwizycje, bank będzie rozważał taką ewentualność.

"Chce powtórzyć to, o czym mówił już kilka miesięcy temu Herbert Stepic, że naszym głównym celem jest rozwój organiczny, ale rozważamy każdą możliwość rozwoju poprzez akwizycje, dlatego jesteśmy w tym procesie"

We wrześniu ub. roku Herbert Stepic, prezes Raiffeisen International Bank-Holding, do którego należy 100% udziałów Raiffeisen Bank Polska, powiedział, że bank nadal jest zainteresowany zakupem 200 placówek Banku BPH, a także chciałby przejąć większościowy pakiet udziałów w innym banku działającym w Polsce.

Na razie bank będzie samodzielnie powiększał sieć placówek. W 2007 roku zamierza otworzyć 40 oddziałów, dzięki czemu zwiększy ilość placówek do 110, jak powiedział wówczas Stepic.

Niedawno "Puls Biznesu" podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że Raiffeisen i belgijska grupa KBC wycofały się z ubiegania się w mini-BPH. Według gazety, banki te miały uznać, ze wzrost organiczny zapewni szybszy wzrost niż restrukturyzacja nowych aktywów.

Według informacji "PB", wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) w mini-BPH wyniesie 86%, zaś wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) - 2-3%.

Gazeta podała też, że pozostałe banki na krótkiej liście, które mają złożyć oferty do końca lutego, to Santander, BNP Paribas, GE Capital i Credit Mutuel.

Nowy Bank BPH, z 200 placówkami i 204 bankomatami, który powstanie po podziale banku (część przedsiębiorstwa Banku BPH z 285 oddziałami zostanie włączona do Pekao SA) będzie oferował pełen zakres lokat i produktów inwestycyjnych oraz produkty dla zamożniejszych klientów. Mini-BPH będzie oferować także fundusze BPH TFI.

W nowym BPH pozostanie 30% pracowników i klientów. Łączne aktywa nowego Banku BPH to 8,6 mld zł, należności netto od klientów wynoszą 5,3 mld zł, a kapitały własne to 1,4 mld zł według stanu na 1 października tego roku. (ISB)

amo/tom


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane