Raiffeisen: Są szanse na umocnienie złotego

Raiffeisen Bank Polska
18-12-2009, 09:13

Dużą pozytywną niespodziankę przyniosły wczorajsze dane o produkcji przemysłowej i budowlanej w listopadzie. Produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8% r/r, uzyskując tym samym wynik najlepszy od kwietnia ubiegłego roku. Po wyeliminowaniu efektów sezonowych odnotowany wzrost produkcji także wygląda imponująco i wynosi 6,8% r/r. Wzrost ten w zdecydowanej większości został wygenerowany w sektorze przetwórstwa przemysłowego, w którym do liderów należały branże nastawione na eksport.

Listopad okazał się także bardzo korzystnym miesiącem dla branży budowlanej, której produkcja wzrosła o 9,9% r/r. W jej przypadku istotne pozytywne znaczenie miała jednak najprawdopodobniej korzystna i wyjątkowo ciepła jak na listopad pogoda.

Nieco gorsze informacje napłynęły w odniesieniu do cen produkcji. W relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku były one o 2,0% wyższe. Wzrost ten w głównej mierze wygenerowany został przez górnictwo (19,8% r/r). Ceny w przetwórstwie przemysłowym kolejny miesiąc z rzędu ukształtowały się poniżej poziomu z ubiegłego roku co pokazuje, że wciąż słaby popyt zmusza producentów do redukcji marż.
Ogólna wymowa jest jednak pozytywna. Dobre wyniki branż eksportowych łagodzą negatywną wymowę ostatnich rozczarowujących wyników eksportu, a łączna wysoka dynamika produkcji skłania do optymistycznego spojrzenia na odczyty PKB w IV kwartale. Dane nie powinny jednak prowadzić do hurraoptymizmu. Odnotowany znaczny wzrost produkcji w relacji do ubiegłego roku to bowiem także wynik niskiej bazy odniesienia. Dynamika produkcji przemysłowej nie powinna już przynosić ujemnych odczytów, jednak ze względu na wciąż wątłą kondycję światowej gospodarki i utrzymujący się niski popyt wewnętrzny wzrost, na który możemy liczyć w przyszłym roku będzie zdecydowanie bliższy 0% r/r niż dwucyfrowym wynikom, które sugerować by mogły wczorajsze dane.

KOMENTARZ WALUTOWY

Wyśmienite dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce wsparły wczoraj złotego. Tuż po ich publikacji kurs EUR/PLN spadł o przeszło pół grosza. Lokalne dane wspierają naszą walutę i umacniają nas w przekonaniu, że w dłuższym terminie złoty będzie zyskiwał w stosunku do euro. W krótkim horyzoncie w dalszym ciągu powinniśmy być przygotowani na jeszcze niejedną falę osłabiającą naszą walutę.

Z uwagą patrzymy na poziom 4,2290 na eurozłotym. Póki kurs pozostaje pod nim, szanse na umocnienie złotego w kolejnych dniach są w naszej ocenie spore.

KOMENTARZ GIEŁDOWY

Akcje nie cieszyły się zbytnim powodzeniem podczas wczorajszych sesji w Europie. Silnie tracił sektor bankowy, w który uderzyły obawy o nowe regulacje kapitałowe. Słabo spisywały się też spółki surowcowe i energetyczne. Powodem gorszego nastawienia do tej branży jest silniejszy dolar, który negatywnie wpływa na ceny surowców.

Spadały także ceny akcji w Stanach Zjednoczonych. Umocnienie dolara zniechęca do kontynuowania procederu polegającego na zaciąganiu pożyczek w tej walucie i inwestowaniu w inne aktywa przynoszące wyższą stopę zwrotu.

Schładzająco na sentyment inwestorów podziałała wczoraj średnio udana oferta akcji i obligacji Citigroup. Przyciągnęła ona słabszy od oczekiwanego popyt, a i cena zaproponowana spółce przez rynek nie była zachwycająca. W rezultacie cena akcji Citigroup spadła o przeszło 7%. Chłodne przyjęcie na rynku wczorajszej oferty skłoniło amerykańskie Ministerstwo Skarbu do przełożenia na później swoich planów sprzedaży akcji Citi.

Biuro Analiz Ekonomicznych
Raiffeisen Bank Polska S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Raiffeisen Bank Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Raiffeisen: Są szanse na umocnienie złotego