Raiffeisen: Stopy bez zmian

RBP
opublikowano: 24-11-2010, 09:26

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym wczoraj posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, z główną z nich wynoszącą 3,5 proc. Kluczowe zdanie z komunikatu towarzyszącego decyzji nadal wskazuje, że utrzymująca się na ograniczonym poziomie presja inflacyjna i płacowa, ryzyko zwiększenia się napływu kapitału do  gospodarek wschodzących w obliczu działań głównych banków centralnych, a także prawdopodobieństwo osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie uzasadniają utrzymywanie kosztu pieniądza na dotychczasowym poziomie.

Wskazane przez Radę w innych częściach komunikatu obserwacje sugerować jednak mogą, że gremium staje się coraz bliższe decyzji o pierwszych podwyżkach. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę na poprawiające się oceny kondycji gospodarki (szanse na silniejszy niż w I połowie roku wzrost gospodarki w jego II części) i komentarz dotyczący rynku pracy, wskazujący, że zatrudnienie powraca do poziomu sprzed kryzysu. Wydaje się, że jednym z głównych źródeł obaw Rady przed podwyżkami pozostaje kwestia kursu walutowego i ryzyka umocnienia złotego. W ocenie Prezesa NBP potencjał takiego ruchu jest bardzo duży.
Rada zapowiedziała, że w przyszłym roku zmianie ulegnie harmonogram jej decyzyjnych posiedzeń, które zostaną przesunięte na pierwszą dekadę miesiąca.

Wczorajsza decyzja wpisała się w nasze i rynkowe oczekiwania, a towarzyszący jej komentarz utwierdza w dominującym w rynkowych oczekiwaniach scenariuszu, w którym pierwsza podwyżka kosztu pieniądza nastąpi w I kwartale 2011 r.

Komentarz walutowy

We wtorek polska waluta kontynuowała osłabienie pozostając przede wszystkim pod wpływem nastrojów na rynkach światowych. Na nastrojach inwestorów dalej ciażyły obawy związane z Irlandią oraz możliwością rozlania się problemów na pozostałe kraje peryferyjne strefy euro. Dodatkowo awersję do ryzyka podwyższył incydent na Półwyspie Koreańskim.

W efekcie złoty po chwilowej stabilzacji w pierwszej połowie sesji w Europie, w dalszej części dnia silnie tracił osłabiając się w trakcie notowań za oceanem do 3,9860 wobec euro. Jeszcze silniej rosła para USDPLN, która z okolic 2,90 dotarła wczoraj do poziomu 2,95.

Dalej silnie osłabiała się także wspólna waluta. Jeszcze w trakcie notowań na Starym Kontynencie eurodolar przebił 1,35, a w kolejnych godzinach dotarł poniżej poziomu 1,34, wokół którego oscyluje dziś rano.

Po tak gwałtownych ruchach dziś oczekujemy lekkiej korekty. Eurozłoty zaczyna notowania w rejonie 3,96 . Wobec braku istotnych publikacji z Polski krajowa waluta kolejny dzień pozostanie najprawdopodobniej głównie pod wpływem sentymentu na rynkach bazowych.

Komentarz giełdowy

Wtorek był kolejnym spadkowym dniem na giełdach. Polskie indeksy traciły nieznacznie, a WIG20 nadal znajduje się ponad istotnym wsparciem 2600 pkt. Znacznie bardziej wyraźne spadki dotknęły najważniejsze parkiety w strefie euro (np. DAX -1,7%). Traciły także giełdy amerykańskie (S&P500 -1,4%). Sprzedającym sprzyjały fiasko zakończenia tematu problemów fiskalnych niektórych krajów Europy wraz z przyjęciem przez Irlandię pomocy finansowej. Składały się na to kolejne obniżki ratingów tego kraju, zamieszanie polityczne oraz niebezpieczeństwo przelania się kryzysu na inne kraje (w szczególności Portugalię). Do tego wczoraj doszła niepewność w związku z interpretacją ataku Korei Północnej na południowokoreańską wyspę. Reżim wydaje się nieprzewidywalny więc każdy scenariusz jest potencjalnie prawdopodobny. Wydaje się jednak, że największe szanse należy przypisać pokojowym scenariuszom. W takim otoczeniu wczorajsze raczej dobre dane makro (w szczególności lepsze od oczekiwań wskaźniki koniunktury w strefie euro) pozostały niezauważone.

Dzisiejsza sesja w Chinach zakończyła się lekkimi zwyżkami. Korekcyjnie zyskiwały także surowce. Wydaje nam się, że będzie to sprzyjać stabilizacji na rynkach akcji w pierwszej połowie dnia dzisiejszego. Nadal podtrzymujemy pogląd, że poziom 2600 pkt. dla WIG20 nie powinien zostać przebity (przynajmniej przy pierwszej próbie), choć skala pogorszenia nastrojów w ostatnich dniach każe zachować ostrożność.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raiffeisen: Stopy bez zmian