Raiffeisen: Szczyt fali problemów firm za nami

ET
opublikowano: 19-08-2009, 13:22

57 mln zł – tyle bank zarobił w I półroczu. To o 67 proc. mniej niż przed rokiem. Na wyniku mocno zaciążyły rezerwy. 

122 mln zł odpisów utworzył w I półroczu Raiffeisen Bank Polska. To mniej więcej tyle, co przed rokiem. Tym razem jednak suma odpisów znacznie poważniej zaciążyła na wyniku. Bank zwiększył, co prawda, przychody z odsetek – o 2,4 proc., do 588 mln zł – ale odnotował też istotny spadek wyniku na działalności bankowej - o 11,2 proc., do 469 mln zł.

„Uznaliśmy, że najlepiej będzie zabezpieczyć ryzyko, jakie pojawiło się w portfelu kredytowym, jak najszybciej i w maksymalnym zakresie. Relatywnie duża wysokość rezerw jest pochodną skoncentrowania się naszego banku na kredytowaniu klientów firmowych, a nie indywidualnych. Przedsiębiorstwa odczuły skutki kryzysu niemal natychmiast, co odbiło się na ich zdolności płatniczej i wywiązywaniu się z zobowiązań wobec banków" – mówi Piotr Czarnecki, prezes banku.

Szef Raiffeisena ma jednak również dobre wiadomości. Jego zdaniem, można oczekiwać, że szczyt fali kłopotów firm jest już za nami, tak więc kwota rezerw będzie przyrastać w kolejnych kwartałach zdecydowanie wolniej. Pogorszy się natomiast jakość portfela detalicznego. O to jednak Raiffeisen już tak bardzo się nie martwi.

- I choć jakość portfeli kredytów detalicznych z racji rosnącego bezrobocia pogorszy się zapewne jeszcze w tym roku, to w najmniejszym stopniu dotyczyć to będzie klientów zamożnych, którzy są osią detalu w Raiffeisen Banku – mówi Piotr Czarnecki.

Na koniec czerwca współczynnik wypłacalności banku wyniósł 13,8 proc. ROE skurczył się do  4,4 proc. z 21,7 proc. przed rokiem. Wskaźnik koszty/dochody wzrósł do 58,5 proc. z 55,1 proc. Portfel depozytów po I półroczu miał wartość 16,2 mld zł, a kredytów 16,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Raiffeisen: Szczyt fali problemów firm za nami