Raiffeisen: Tydzień pod znakiem RPP

RBP
22-02-2010, 09:17

Tzw. minutki, czyli zapis dyskusji z  ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, wskazują na spory rozdźwięk w  ocenie średnioterminowych perspektyw inflacji, a co za tym idzie także stóp procentowych.

Według części przedstawicieli RPP, zbliża się już moment, w którym ocena prawdopodobieństw ukształtowania się dynamiki cen powyżej lub poniżej celu inflacyjnego będzie musiała się zmienić z neutralnej (zrównoważone prawdopodobieństwa) w stronę dominowania ryzyka nadmiernie wysokiej inflacji.

Dla większości członków RPP perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce i globalnej koniunktury są jednak wciąż obarczone zbyt dużą niepewnością, aby przesunięcie w stronę bardziej jastrzębiego nastawienia do polityki pieniężnej mogło nastąpić już teraz.

Wejście do RPP nowych członków (w ostatnim posiedzeniu uczestniczyło 3 nowonominowanych przez Senat i 2 przez Sejm) uwypukliło różne oceny dalszej polityki pieniężnej. W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu w całości uczestniczyć już będzie nowa RPP, a rozdźwięk może się jeszcze zwiększyć. Sądzimy, że na zmianę nieformalnego nastawienia RPP (czyli przejście z oceny bilansu ryzyk inflacyjnych jako zrównoważonego w kierunku dominacji zagrożenia zbyt wysoką inflacją) nie przyjdzie nam długo czekać. Nadal jednak uważamy, że droga do samych faktycznych podwyżek stóp procentowych jest zdecydowanie dłuższa i pierwszej z nich oczekujemy we wrześniu.

Waluty

Eurodolar skorygował już cały ruch w dół jaki nastąpił po informacji, że Fed podwyższa stopę dyskontową. Okazuje się, że rynek zbyt jastrzębio potraktował te działania. Amerykańskie władze monetarne szybko jednak przystąpiły do ograniczania oczekiwań na szybkie podwyżki kluczowej stopy procentowej. To wraz z powracającym apetytem na ryzyko wyraźnie wspierało euro.

W weekend ukazała się w niemieckiej prasie informacja o tym, że plan pomocy Grecji będzie miał wartość 20-25 mld euro, a pomagającymi będą państwa ze strefy euro. Pomimo, że rzecznik niemieckiego rządu nie skomentował tych doniesień, rynek wziął je za dobrą monetę.

Mocno dzisiaj trzymały się waluty rynków wschodzących w Azji. W dużej mierze zawdzięczają to zmniejszeniu się awersji do ryzyka po wspomnianym wyżej raporcie. Popyt na waluty regionalne widać także w Europie Środkowowschodniej. Kurs eurozłotego spadł w okolice kluczowego poziomu technicznego wsparcia na 3,95. Trwałe przebicie tego poziomu otworzy drogę do kontynuowania umacniania się naszej waluty.

Giełda 

Sesje w Europie zakończyły się w piątek na lekkich plusach. Dobrze radziły sobie banki i sektor spożywczy.

W Polsce wynik dla całej giełdy zaniżały duże spółki. Indeks WIG20 zamknął się na minimalnych spadkach, w górę rynek ciągnęły natomiast mniejsze spółki.

Najlepiej spisującą się branżą na warszawskiej giełdzie był sektor spożywczy. Indeks przedsiębiorstw działających w branży wzrósł o 3% w stosunku do poprzedniego zamknięcia. Dobrze radził sobie też sektor chemiczny. Dzisiejszy dzień powinien być udany dla posiadających akcje. Spodziewamy się pozytywnych sesji na większości europejskich rynków.

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raiffeisen: Tydzień pod znakiem RPP