Raiffeisen: Złoty rozpoczął tydzień od umocnienia

RBP
opublikowano: 12-04-2010, 09:24

W sobotę w katastrofie lotniczej zginął Prezydent RP Lech Kaczyński. Wśród 96 osób, które zginęły na pokładzie prezydenckiego samolotu, był także Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Została ogłoszona żałoba narodowa, która potrwa do piątku do godz. 18:00.

Zgodnie z zapisami Konstytucji, obowiązki Prezydenta przejęte zostały przez Marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego. W terminie 2 tygodni (do 24 kwietnia) musi on ogłosić termin nowych wyborów prezydenckich, który przypaść powinien nie później niż za 60 dni od momentu ich ogłoszenia. Oznacza to, że wybory prezydenckie odbędą się najpóźniej 23 czerwca 2010r.

Obowiązki Prezesa NBP przejęte zostały przez pierwszego wiceprezesa Piotra Wiesiołka. Prezes NBP powoływany jest przez Sejm na wniosek Prezydenta. Kandydata na to stanowisko, w ramach przejętych prezydenckich obowiązków, wskazać też może do czasu wyboru nowego Prezydenta Bronisław Komorowski.Przejęcie przez Piotra Wiesiołka obowiązków Sławomira Skrzypka nie obejmuje jego przewodnictwa i prawa głosu w Radzie Polityki Pieniężnej (w samych posiedzeniach Rady wiceprezesi NBP i tak uczestniczą ale bez prawa głosu). Do czasu wyboru nowego Prezesa NBP decyzje o polityce pieniężnej podejmować więc będzie 9 członków RPP. Jak powiedziała przedstawicielka gremium Anna Zielińska-Głębocka, na dzisiejszym posiedzeniu członkowie Rady wybiorą ze swojego grona osobę pełniącą funkcję przewodniczącego. Elżbieta Chojna-Duch dodała, że wybór przewodniczącego obrad dotyczyć może jednego lub wielu posiedzeń Rady.

W opinii Anny Zielińskiej-Głębockiej, prace RPP nie zostaną sparaliżowane, albowiem przyjęty i wyznaczony wcześniej harmonogram posiedzeń Rady jest obowiązujący. Ustawa o NBP mówi, że posiedzenia RPP zwoływane są przez przewodniczącego, a przewodniczącym jest Prezes NBP. Problematyczną mogłaby więc być sytuacja, gdyby konieczne było zwołanie dodatkowego w stosunku do obowiązującego harmonogramu posiedzenia Rady.

Obok przekazania obowiązków głowy państwa i banku centralnego w sobotę zostały wydane oficjalne komunikaty ze strony NBP i KNF o niezakłóconym funkcjonowaniu banku centralnego oraz braku ryzyka dla funkcjonowania polskiego rynku finansowego.

Waluta

Wbrew pojawiającym się w weekend obawom złoty nie tylko nie rozpoczął poniedziałkowej sesji od osłabienia, które miałoby być jego reakcją na tragiczne sobotnie wydarzenia, ale wręcz wyraźnie się wzmocnił. Kurs EUR/PLN pozostał bez zmian – obecnie ok. 3,8750, a kurs USD/PLN silnie zniżkował – do ok. 2,8385.

Takie, a nie inne otwarcie dzisiejszego handlu, to przede wszystkim skutek wydarzeń na arenie międzynarodowej. Po tym, jak w niedzielę Eurogrupa ustaliła warunki pomocy dla Grecji, kurs EUR/USD otworzył się z ponad 120 pkt luką (zamknięcie piątku: 1,3496 ; otwarcie poniedziałku: 1,3620) i maksymalnie dotarł nawet do 1,3691. Ustalenia co do mechanizmu przyznania pomocy Grecji, dokonane w weekend przez ministrów finansów strefy euro zakładają wparcie w wysokości 30 mld euro od Unii Europejskiej oraz kolejne 15 mld euro od MFW.

Na samym rynku złotego, na korzyść naszej waluty w dalszym ciągu będą działać czynniki wspierające jego umocnienie w ostatnim czasie, w tym przede wszystkim stabilne fundamenty gospodarcze.
 
Z kolei ryzyko nadmiernych wahań złotego jest ograniczone ze względu na możliwość przeprowadzania interwencji walutowych przez NBP. Gotowość banku centralnego do działania potwierdza piątkowy zakup walut obcych w celu osłabienia polskiej waluty. Interwencja miała miejsce po licznych wcześniejszych wypowiedziach ze strony przedstawicieli rządu i banku centralnego na temat niepokojącego tempa aprecjacji złotego. W efekcie, kurs EUR/PLN wzrósł o ponad 2 grosze do okolic 3,87.  

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Raiffeisen: Złoty rozpoczął tydzień od umocnienia