Raiffeisen: Złoty umacnia się skokowo

Raiffeisen Bank Polska
opublikowano: 10-07-2009, 09:31

Na spotkaniu premiera Donalda Tuska z  prezydentem Lechem Kaczyńskim decyzje żadne nie zapadły, ale obaj panowie zgodzili się co do kierunku niezbędnych działań przy konstrukcji budżetu na 2010 rok.

W szczególności zgoda panowała co do tego, by podwyżka podatków była ostatecznością. Prezydent zapoznał się z przedstawionymi przez premiera nowymi propozycjami zwiększania dochodów i zmniejszania wydatków, które – wedle słów premiera z konferencji prasowej – zawierają:
- doprowadzenie do wypłaty z zysku NBP na poziomie 12-13 mld zł,
- zmniejszenie wydatków na uzbrojenie,
- zmianę zasad księgowania transferów do OFE,
- przyspieszenie wpływów z prywatyzacji.
Przypomnijmy, że wpływy z prywatyzacji nie są dochodami budżetu, a przychodami, co oznacza, że nie mogą zmniejszać deficytu budżetowego, a jedynie zmniejszać skalę zaciąganego długu do pokrycia deficytu budżetowego. Zmiana zasad księgowania OFE jest neutralna z punktu widzenia deficytu – dotyczy ona jedynie raportowania wobec Unii Europejskiej. Nie znamy tak dużych źródeł zysków NBP, więc trudno ocenić czy tak duża wypłata jest możliwa. Jeśli chodzi o to, by została rozwiązana rezerwa rewaluacyjna – czyli pochodząca ze zmiany wyceny rezerw walutowych (w wyniku osłabienia złotego), to takie rozwiązanie uważamy za szkodliwe (tak samo krytykowaliśmy podobne pomysły kilka lat temu). Wystarczy bowiem umocnienie złotego, by wtedy NBP musiało pokazać straty z tego tytułu.

Komentarz walutowy

Wczoraj wydarzeniem na rynku walutowym było silne umocnienie złotówki w godzinach porannych. W tym samym czasie zyskiwały również inne waluty naszego regionu ale skala tego ruchu była znacznie mniejsza niż EURPLN. Kurs złotówki w ekspresowym tempie zyskał ponad 6 groszy łatwo przebijając poziom 4,40 i osiągając minimum 4,34. W dalszych godzinach nastąpiła stabilizacja w przedziale 4,35-4,37. Walutom rynków wschodzących pomagał wczoraj lepszy sentyment do ryzykownych aktywów (wzrosty na giełdach i na rynkach surowców), czym jednak ciężko wytłumaczyć skokowe umocnienie złotówki. Najprawdopodobniej jest ono więc wynikiem dużego zlecenia kupna naszej waluty, na rynku który od dłuższego czasu jest stosunkowo płytki. W dniu dzisiejszym oczekujemy lekkiej korekty wczorajszego ruchu.

Na rynkach światowych, w pierwszej połowie wczorajszego dnia, tracił dolar. W tym czasie EURUSD wzrósł do poziomu 1,4050. Była to korekta zapoczątkowanego w poprzednim tygodniu umocnienia amerykańskiej waluty, wsparta generalnie mniejszą awersją do ryzyka. W godzinach popołudniowych skala wspomnianego ruchu wyraźnie słabła, a obecnie eurodolar notowany jest już ponownie poniżej 1,4000. Uważamy, że w dniu dzisiejszym euro może znaleźć się pod presją.

Komentarz giełdowy

Wczoraj na giełdach światowych obserwowaliśmy pierwsze wzrosty od pięciu sesji. Pozytywny przebieg notowań stanowił korektę wcześniejszych spadków wywołaną brakiem jednoznacznie negatywnych informacji oraz kilkoma newsami o zabarwieniu lekko pozytywnym. Jednym z nich była publikacja lepszych od oczekiwań wyników amerykańskiego koncernu aluminiowego Alcoa, który przed rozpoczęciem czwartkowych sesji podał wyniki lepsze od oczekiwań (mniejszą stratę niż przewidywali analitycy). Wydarzenie to było jednocześnie inauguracją sezonu publikacji danych finansowych za II kw. 2009 roku. Obecnie na rynku dominują oczekiwania, że wyniki za okres kwiecień-czerwiec będą słabe, wiec nienajgorsza pierwsza publikacja zdołała wyciągnąć indeksy w górę.

Skala wzrostów nie robi wrażenia, a ogólny sentyment do giełdy jest obecnie słaby. W związku z tym spektakularne zwyżki są w naszej ocenie obecnie mało prawdopodobne.

WIG20 na wczorajszej sesji oddalił się nieco od testowanego dwukrotnie w tym tygodniu wsparcia 1800 pkt. Jednak nadal znajduje się ono blisko, co przy ogólnie słabym rynku sprawia, że ciągle jest zagrożone.

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Raiffeisen Bank Polska

Polecane