Rajd na rublu

Rubel umacnia się na fali optymizmu, że globalne banki centralne utrzymają niski koszt pieniądza co zwiększa jego atrakcyjność i innych walut rynków wschodzących.

Rosyjska waluta zyskała 0,5 proc. względem dolara do 65,4425 RUB za 1 USD co w sumie w ciągu pięciu dni dało zysk rzędu 0,9 proc.

Traderzy, którzy zadłużyli się w dolarze by zainwestować w obligacje denominowane w rublach zarobili już w tym roku 19 proc. To daje Rosji drugie po Brazylii miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej pośród 23 państw rozwijających się monitorowanych przez agencję Bloomberg. Również obligacje rządowe już drugi tydzień z rzędu przyciągają kupców. Rentowność rosyjskich 10-latek skarbowych spadła o pięć punktów bazowych do 8,46 proc.

Przy powszechnych już cięciach stóp procentowych przez światowe banki centralne, Bank Rosji 29 lipca utrzymał główna stopę procentową na dotychczasowym poziomie 10,5 proc. Nie dał też wskazówki kiedy może zacząć luzować swoją politykę monetarną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rajd na rublu