Rajd na rynkach akcji przerwany, inwestorzy chcą szczegółów negocjacji USA-Chiny

  • PAP
opublikowano: 10-01-2019, 09:50

Noworoczny rajd na globalnych rynkach akcji został przerwany, a inwestorzy biorą oddech po ostatnim odbiciu na giełdach i czekają na szczegóły negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami - podają maklerzy.

Światowe giełdy zwyżkowały od początku roku - rynki opanował optymizm, że napięcia handlowe pomiędzy USA w Chinami zostaną złagodzone i dojdzie do ugody handlowej.

Do tego pomagały komentarze Rezerwy Federalnej, że decydenci z amerykańskiego banku centralnego mają bardziej ostrożne podejście do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA.

Jednak obawy związane z częściowym zamknięciem amerykańskiego rządu wpływają negatywnie na sentyment na rynkach. Może ono jeszcze potrwać, bo rozmowy w sprawie uchwalenia prowizorium budżetowego i zakończenia tzw. "shutdown" wciąż znajdują się w martwym punkcie.

Prezydent USA Donald Trump opuścił w środę spotkanie z liderami Demokratów w Izbie Reprezentantów i Senacie, trzaskając drzwiami. "Wyszedłem ze spotkania z Chuckiem i Nancy (Pelosi); to całkowita strata czasu" - napisał w tweecie Trump.

Patrick Chovanec, dyrektor zarządzający i główny strateg Silvercrest Asset Management Group LLC. mówi, że rynki powinny przygotować się, iż "shutdown" wpłynie na amerykański PKB, bo Trump i Demokraci prowadzą "walkę kogutów".

"Rynki działały już z +shutdown+, który trwał tydzień, lub coś koło tego, wiele razy i na końcu oceniały, że to zamknięcie rządu nie ma wpływu na PKB. Ale teraz w piątek to już będzie najdłuższe zamknięcie rządu w USA, jakie kiedykolwiek notowano, i trzeba będzie zastanowić się, jakie będą tego realne koszty gospodarcze" - mówi Chovanec.

Na razie mamy czwartek, a o 13.30 zostanie opublikowany protokół z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego bank wskazał na zrównoważony bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego, mimo pewnych oznak spowolnienia.

Inwestorzy mogą w raporcie EBC szukać wskazówek na temat przyszłych operacji wspierających płynność.

Dla graczy rynkowych duże znaczenie mogą też mieć zaplanowane na czwartek komentarze przedstawicieli Fed: J.Powell o 18.00, J.Bullard o 18.40, C.Evans o 19.00, N.Kashkari o 19.20 i R.Clarida o 23.30.

W opublikowanych w środę "minutkach" - protokole z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej zasygnalizowano, że Fed może być bardziej cierpliwy, jeśli chodzi o decyzje w sprawie dalszych podwyżek stóp procentowych. Z dokumentu wynika też, że harmonogram dalszych podwyżek stał się mniej wyraźny.

W czwartek lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wygłosi w Wakefield przemówienie na temat Brexitu. Na ten sam temat przemówienie wygłosi w Dublinie były minister spraw zagranicznych Boris Johnson.

Prezydent USA Donald Trump ma udać się w czwartek na granicę z Meksykiem. W Stanach Zjednoczonych trwa od 22 grudnia 2018 r. częściowe zawieszenie działalności rządu z powodu nieuchwalenia przez Kongres USA budżetu federalnego (w tle spór o finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem, za którą to budowę - wg zapowiedzi Trumpa z kampanii wyborczej - miał zapłacić Meksyk, a teraz prezydent USA chce wyasygnowania na ten cel 5 mld USD).

Na rynku walutowym w czwartek euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1550 USD i jest najwyżej od ponad 12 tygodni. Brytyjski funt zniżkuje o 0,2 proc. do 1,2768 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pkt. bazowe do 2,68 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,4 proc. do 51,64 USD za baryłkę.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane