Raje podatkowe dają wiele możliwości

Alima Jenkins-Konarska
30-12-2003, 00:00

Ekspert wyjaśnia

Rozpoczynając prowadzenie działalności eksportowej warto zastanowić się, czy nie umiejscowić jej poza granicami kraju.

Atrakcyjną formą prowadzenia działalności eksportowej są instrumenty offshore, dostępne w tzw. rajach podatkowych, nazywanych również krajami offshore.

Kraje te charakteryzują się zerową lub niską stawką podatków od dochodów uzyskanych z transakcji offshore, stanowią surowe przepisy o ochronie tajemnicy bankowej i handlowej, gwarantują brak wymiany informacji podatkowych z innymi krajami oraz oferują doskonałe możliwości spełniania roli centrum finansowego.

Cechy te pożądane są przez osoby zamierzające wykorzystać dozwolone prawnie instrumenty międzynarodowego planowania podatkowego w celu minimalizacji obciążeń fiskalnych.

Bez ograniczeń

Kraje offshore oferują szeroki wybór elastycznych form prowadzenia działalności nie tylko w skali lokalnej, lecz także globalnej. Inaczej niż w Polsce, w krajach offshore nie istnieją ograniczenia dla spółek dotyczące tego z kim i czym mogą one handlować, gdzie może znajdować się siedziba spółki ani gdzie mogą one prowadzić działalność gospodarczą. Nie istnieją ograniczenia rodzaju działalności gospodarczej podejmowanej przez spółki, które wynikać mogą ze zbyt wąsko zakreślonego w umowie spółki przedmiotu działalności. Zgromadzenia wspólników i spotkania zarządów mogą odbywać się w dowolnej części świata, za pośrednictwem wszelkich środków łączności (np. email, video- lub telekonferencje).

Spółki offshore przydatne są również w ograniczaniu odpowiedzialności spółki macierzystej w przypadku nieprzewidzianych ryzyk prawnych wiążących się z inwestycjami zagranicznymi lub prowadzeniem działalności eksportowej w obcym, nieznanym bliżej spółce macierzystej, systemie prawnym lub krajach o niestabilnym systemie politycznym lub finansowym.

Niskie koszty

Zasadą jest, że z usług offshore może skorzystać każdy przedsiębiorca. Co ważne, przedsiębiorcy nie muszą wyjeżdżać za granicę, aby dopełnić formalności związanych z założeniem spółki. Cały proces założenia spółki trwa 4-15 dni, zależnie od kraju. Koszty założenia spółki mogą być różne, na ogół mieszczą się w granicach 850-2000 USD. Ponadto, roczne koszty utrzymania spółki wynoszą od 500 USD do 1 tys. USD.

Autorka jest adwokatem w Panamie, partnerem w spółce prawniczej Marek Zdanowicz i Wspólnicy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alima Jenkins-Konarska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Raje podatkowe dają wiele możliwości