Randstad: w najbliższym półroczu bez istotnych zmian na rynku pracy

DI, PAP
opublikowano: 27-09-2010, 12:05

Większość polskich przedsiębiorstw nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmian w poziomie zatrudnienia i  wysokości płac - wynika z sierpniowego badania Randstad i TNS OBOP, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

Z badania wynika, że 64 proc. pracodawców deklaruje, iż poziom zatrudnienia w ich firmach w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nie ulegnie zmianie, oznacza to wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do majowego badania. Zwiększenie zatrudnienia przewiduje 23 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż w maju), a redukcji spodziewa się 10 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

74 proc. pracodawców nie spodziewa się zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. 17 proc. badanych spodziewa się wzrostu wynagrodzeń, a spadku 4 proc. W majowym badaniu było to odpowiednio 78 proc., 16 proc. i 2 proc.

Z sierpniowego badania wynika, że 46 proc. badanych (tyle samo co w maju) spodziewa się stagnacji wzrostu gospodarczego. Wzrost przewiduje 37 proc., a recesję 7 proc. W maju było to odpowiednio 35 i 11 proc.

Z badania wynika, że 83 proc. pracodawców uważa, że zatrudnienie pracowników tymczasowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pozostanie na obecnym poziomie. Wzrostu w tym zakresie spodziewa się 5 proc. badanych (o 5 pkt proc. mniej niż w maju), a spadku 4 proc.

"Drugi kwartał przyniósł poprawę trendu dla wykorzystania pracy tymczasowej, co znalazło niemal identyczne odzwierciedlenie w podanym przez GUS poziomie PKB. Z kolei z naszych obserwacji sprzedaży wynika, że trzeci kwartał był bardzo dobrym okresem, co zwiastuje utrzymanie trendu wzrostowego dla gospodarki w kolejnych miesiącach" - powiedziała Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad.

Z szacunków GUS wynika, że w II kwartale tego roku PKB wzrósł o 3,5 proc., wobec 3 proc. w I kwartale.

Badanie Randstad i TNS OBOP wykonano w sierpniu na reprezentatywnej próbie 300 przedsiębiorstw

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Randstad: w najbliższym półroczu bez istotnych zmian na rynku pracy