Rank Progress czuje się mocno niedoceniony

Emil Górecki
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

Emisja akcji? Tak, ale gdy kurs sięgnie 20 zł. Na razie deweloperowi kapitału nie brakuje.

Emisja akcji? Tak, ale gdy kurs sięgnie 20 zł. Na razie deweloperowi kapitału nie brakuje.

Grupa Rank Progress do końca 2014 r. planuje oddać do użytku 16 centrów handlowych, głównie w miastach średniej wielkości. Potrzebuje na to 2,2 mld zł, z czego około 30 proc. będzie stanowić wkład własny.

— Mamy zdywersyfikowane źródła finansowania. Sprzedaż trzech naszych obiektów spółkom amerykańskiego funduszu Blackstone Real Estate zaspokoi nasze potrzeby kapitałowe do połowy przyszłego roku. Na początku 2012 r. zastanowimy się nad wyborem sposobu dalszego finansowania — mówi Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Rank Progress.

Wczoraj na rynku Catalyst zadebiutowały trzyletnie obligacje o wartości 100 mln zł. Inne potencjalne źródła kapitału to kredyty, emisja obligacji i akcji.

— Jest ona możliwa, ale nie przy obecnej wycenie spółki. Żeby się to nam opłacało, kurs akcji musi wzrosnąć do około 20 zł. Na razie jesteśmy silnie niedoceniani — mówi Jan Mroczka, prezes dewelopera.

Wczoraj za jeden walor płacono ok. 12,7 zł, przy niskim obrocie. Szefowie zastanawiają się nad wypuszczeniem na rynek akcji o wartości kilku milionów złotych, by notowania stały się bardziej płynne.

Zakup trzech centrów handlowych przez amerykański Blackstone (dwie umowy czekają na finalizację) ma być dopiero początkiem współpracy z tym funduszem.

— Rozmawiamy o wstępnych warunkach, na jakich moglibyśmy sprzedawać im kolejne, realizowane przez nas centra handlowe. To obiecujące debaty, ale nie zamykamy się na innych kupujących. Mamy w portfelu także kilka obiektów, których nie chcemy się pozbywać, tylko czerpać z nich stały dochód — tłumaczy Jan Mroczka.

Legnicka spółka wyspecjalizowała się w budowaniu centrów handlowych w mniejszych ośrodkach miejskich. Chce jednak skorzystać z koniunktury i spróbować sił w Warszawie, Olsztynie i Kielcach. W I kwartale tego roku firma wypracowała 34,6 mln zł zysku netto wobec 6,5 mln zł straty rok wcześniej. Prognozy na cały 2011 r. to 152,8 mln zł przychodów i 132,8 mln zł zysku netto, a na 2012 — 125,4 mln zł przychodów i 160,3 mln zł zysku. Jednak, jak przyznają szefowie spółki, prognozy te mogą zostać wkrótce podniesione.

Z powodu wysokich wymagań operatorów kinowych dotyczących wykończenia sal, Rank Progress zdecydował się na powołanie spółki Cinema 3D, w której ma 20 proc. udziałów (większość należy do szefów dewelopera). Prowadzi ona kina w kilku obiektach dewelopera i stara się o kontrakty poza nimi — jak w bełchatowskim centrum handlowym Bawełnianka. Rank Progress myśli też o uruchomieniu operatora gastronomicznego, który zająłby się zarządzaniem powierzchnią przeznaczoną pod restauracje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu