Rank Progress jest bliski finalizacji sprzedaży czterech centrów handlowych

ISBNews
opublikowano: 22-10-2014, 08:47

Rank Progress może podpisać ostateczne umowy sprzedaży czterech galerii handlowych w ciągu najbliższych miesięcy, a w kwestii piątej prowadzi rozmowy dotyczące zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży.

W przypadku pomyślnej finalizacji wszystkich transakcji, spółka zmniejszy zadłużenie o ok. 200 mln zł, poinformował agencję ISBnews prezes Jan Mroczka. Rank Progress pracuje też nad projektami na perspektywicznym rynku utylizacji odpadów i w budownictwie mieszkaniowym, w którym może osiągnąć kilkadziesiąt mln zł przychodów rocznie.

"Rozmowy w sprawie sprzedaży galerii są zaawansowane. Trzeba jednak podkreślić, że procedowanie tego typu transakcji jest trudne i czasochłonne. W tej chwili trwają negocjacje dotyczące galerii w Świdnicy, Chojnicach, Grudziądzu i Oleśnicy. W ich przypadku jest spora szansa, by umowy sprzedaży były podpisane w ciągu najbliższych miesięcy. Dzięki tym transakcjom będziemy w stanie zmniejszyć zadłużenie grupy kapitałowej o ok. 200 mln zł. Zainteresowanie ze strony inwestorów jest też już planowaną galerią Aviator w Mielcu" – powiedział Mroczka ISBnews.

W przypadku Galerii Aviator spółka oczekuje na pozwolenie na budowę.

"Finalizujemy wybór generalnego wykonawcy - wkrótce ogłosimy, kto będzie realizował tę inwestycję. Najemcy także są już bardzo mocno zainteresowani projektem - liczba podpisanych umów umożliwi nam pozyskanie finansowania inwestycji, a co za tym idzie - pozwoli na rozpoczęcie budowy" - wyjaśnił Mroczka.

Dodał, że kolejne projekty handlowe będą realizowane m.in. w Wejherowie, Kołobrzegu, Olsztynie, Terespolu i Kielcach.

Spółka stawia również na rozwój w sektorze utylizacji odpadów, w którym realizuje pierwszy projekt instalacji termicznej utylizacji odpadów komunalnych w Długoszynie.

"Od grudnia ub.r. posiadamy decyzję środowiskową na naszą pierwszą instalację. Kończymy projekt budowlany, który niedługo będzie składany z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na budowę; w przyszłym roku możemy więc teoretycznie rozpocząć realizację. Koniec 2016 roku to data, kiedy moglibyśmy otworzyć ten zakład" - powiedział prezes.

Dodał, że spółka ma wyznaczonych kilka dalszych lokalizacji, nad którymi prowadzi zaawansowane prace, a na razie jest w trakcie procedur uruchamiania zakupionego i zmodernizowanego zakładu w Szkocji.

"Możliwe, że już latem przyszłego roku uruchomimy ponownie zakład, który kupiliśmy w Szkocji. Jest on przez nas modernizowany. Opracowaliśmy wniosek i jesteśmy przed jego złożeniem do Szkockiej Agencji Ochrony Środowiska o udzielenie koncesji na uruchomienie zakładu. Mamy nadzieję, że dzięki niemu - zanim otworzymy zakłady w Polsce - będziemy mogli pokazać rynkowi, jakie korzyści przynosi zainstalowana w nim technologia i jakie korzyści w zakresie ochrony środowiska może on przynieść inwestorom" - wyjaśnił Mroczka.

Podkreślił, że sektor utylizacji w Polsce jest "bardzo perspektywiczny", w związku z czym dłuższym okresie biznes ten może stać się istotną składową przychodów spółki.

Dla Rank Progress trzecim strategicznym kierunkiem rozwoju, obok centrów handlowych i utylizacji odpadów, ma być budownictwo mieszkaniowe.

"Prowadzimy intensywne prace przedprojektowe w związku z inwestycją mieszkaniową we Wrocławiu, rozmawiamy z potencjalnymi partnerami, - m.in. z dużą spółką notowaną na rynku głównym GPW - którzy będą uczestniczyli w projekcie. Chciałbym, żeby Rank Progress z sektora mieszkaniowego osiągał kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt mln zł przychodu rocznie" - zakończył prezes.

Rank Progress to firma inwestycyjno-deweloperska. Specjalizuje się w przygotowaniu i realizacji projektów obejmujących pozyskiwanie atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów, a następnie w ich zabudowie obiektami handlowymi z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż. Do głównych inwestycji realizowanych przez Grupę Rank Progress należą wielkopowierzchniowe centra handlowo-usługowe, parki handlowe oraz galerie handlowe ulokowane w średniej wielkości miastach. Od 2013 roku Rank Progress zajmuje się również projektami deweloperskimi z zakresu gospodarowania odpadami. Spółka zadebiutowała na rynku głównym warszawskiej giełdy w 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane