Ranking lokat bankowych wg Open Finance

Michał Sadrak
opublikowano: 05-01-2011, 12:00

Kolejne banki zbierają długoterminowe depozyty jeszcze przed podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Średnie oprocentowanie dwuletnich lokat jest już o 0,5 pkt proc. wyższe niż przed rokiem.

W ostatnim miesiącu pięć instytucji finansowych podniosło oprocentowanie lub wprowadziło nowe średnio i długoterminowe depozyty. Dodatkowo, lista banków, które przyjmują depozyty rozszerzyła się o kolejnego gracza. Średnie oprocentowanie depozytów na większość terminów wzrosło po kilkumiesięcznej stabilizacji. Stawki na dwuletnich lokatach są o 0,48 pkt proc. wyższe niż w styczniu 2010 roku, to jedyne depozyty przekraczające przeciętne poziomy sprzed roku. Lokaty na pozostałe terminy zapadalności wciąż są średnio 0,2-0,4 proc. poniżej zeszłorocznych stawek.

W połowie grudnia Deutsche Bank wprowadził do oferty dwuletnią lokatę z kapitalizacją dzienną, a MultiBank podniósł oprocentowanie polis lokacyjnych na pół roku, rok i dwa lata. Na wyższe stawki lokat opakowanych w ubezpieczenie zdecydował się też Allianz Bank. W drugiej części ubiegłego miesiąca Invest Bank rozszerzył ofertę lokat z kapitalizacją dzienną, a już po Nowym Roku Citi Handlowy podniósł oprocentowanie rocznej lokaty i rozszerzył ofertę o dwuletni depozyt.

Grudzień to również czas, kiedy działalność rozpoczął Idea Bank, mimo że instytucja nastawiona jest na obsługę przedsiębiorców, to podobnie jak FM Bank, przyjmuje środki również od klientów indywidualnych. Warto też zwrócić uwagę na lokatę wprowadzoną przez Meritum Bank jeszcze na początku grudnia. Bank zaoferował dwu- i trzyletni depozyt z kapitalizacją dzienną oraz ze zmiennym oprocentowaniem oparty na sześciomiesięcznej stawce WIBOR powiększonej o premię w wysokości odpowiednio 1 i 1,1 pkt proc. Taka oferta ma szanse na dużą popularność, ponieważ klienci zyskują pewność że nie zamrażają środków według stałego oprocentowania w czasie kiedy stopy procentowe prawdopodobnie będą szły w górę. Obniżek w minionym miesiącu było znacznie mniej. Bank HSBC ściął oprocentowanie kwartalnej lokaty o 0,4 pkt proc., a BGŻ półrocznej o 0,1 pkt proc.

Pojawienie się Idea Banku spowodowało, że wskoczył on do czołówki najwyżej oprocentowanych lokat zakładanych na większość popularnych terminów. Oprocentowanie lokat w nowej instytucji jest takie samo, jak w internetowym oddziale Getin Banku. Nic dziwnego, ponieważ są to podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej.

Rosnące średnie oprocentowanie wskazuje, że część banków jeszcze przed decyzją RPP próbuje zwiększyć napływ środków od klientów, szczególnie na lokatach długoterminowych. Zdeponowane w ten sposób oszczędności klientów zapewniłyby instytucjom finansowym korzystne finansowanie w perspektywie kolejnych miesięcy. A wszystko wskazuje na to, że będą one stały pod znakiem zacieśniania polityki monetarnej. Nawet jeśli podwyżka stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim nastąpi już w pierwszym kwartale br., to na istotne zmiany klienci będą musieli jeszcze poczekać. Dlatego zanim przeciętne stawki na depozytach znacząco wzrosną, prawdopodobnie trzeba będzie poczekać co najmniej do połowy roku. Nie oznacza to, że banki do tego czasu zamrożą ofertę, bo coraz częściej będzie można liczyć na podwyżki. Jednak ostatnie zdanie należeć będzie do największych instytucji na rynku, którym płynności nie brakuje.

Najbliższe miesiące wciąż będą upływać pod znakiem promowania lokat o terminie zapadalności od pół roku wzwyż. A klienci, którzy chcą skorzystać na spodziewanej podwyżce stóp, nie powinni teraz zamrażać środków na długi termin, lepiej przeczekać z oszczędnościami na co najwyżej półrocznej lokacie w celu późniejszego założenia kolejnego, wyżej oprocentowanego depozytu.

Michał Sadrak, Open Finance

Zestawienie nie obejmuje lokat zakładanych przez serwis internetowy Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Sadrak

Polecane