Ranking nieszczęść Kroll Ontrack

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 09-01-2008, 00:00

Mrówki, ryby, pralka i dzieci, czyli zagrożenia dla twoich danych.

Mrówki, ryby, pralka i dzieci, czyli zagrożenia dla twoich danych.

Kroll Ontrack ogłosił zestawienie najoryginalniejszych przypadków utraty danych w 2007 r. Listę otwierają mrowisko w dysku i dane utracone z aparatu, któremu nie otworzył się spadochron.

Już od lat Kroll Ontrack prezentuje co roku swój ranking nietypowych przypadków utraty danych. Układając go, ma z czego wybierać. Rocznie do firmy trafia około 50 tys. urządzeń: zniszczonych, spalonych, rozbitych czy po prostu uszkodzonych.

— Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zaskoczeni okolicznościami utraty danych, towarzyszącymi przypadkom trafiającym do naszych laboratoriów. Jednocześnie cały czas pracujemy nad kolejnymi narzędziami, które z powodzeniem mogą radzić sobie z coraz większymi wyzwaniami, jakie bezsprzecznie stanowią te zdarzenia. Często odzyskujemy dane w przypadkach, w których ich właściciele stracili wiarę w powodzenie wszelkich działań w tym zakresie. Dlatego czerpiemy z naszej pracy wielką satysfakcję — mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych wynosi 76 proc. Najczęstszymi powodami utraty informacji elektronicznych są awarie nośników oraz błąd człowieka.

najsŁynniejsze komputerowe katastrofy

1Inwazja mrówek Kiedy fotograf z Tajlandii odkrył, że w jego zewnętrznym dysku twardym zadomowiły się mrówki, zdjął jego obudowę i spryskał środek urządzenia preparatem na insekty. Mrówki nie przetrwały i dopóki inżynierowie Kroll Ontrack nie zajęli się problemem, wyglądało na to, że dane też nie.

2 Zawiódł spadochron Producent spadochronów postanowił nagrać na wideo testy nowego modelu. W tym celu do obciążenia spadochronu wyrzuconego z samolotu dołączono kamerę. Test wypadł niepomyślnie. Ładunek wraz z kamerą rozbił się o ziemię. Ekspertom udało się złożyć kartę pamięci kamery i odzyskać nagranie.

3Prośba o ciszę Brytyjski naukowiec miał dość pisku, jaki wydawał jego dysk twardy. Postanowił naoliwić urządzenie. Żeby rozwiązać problem, wywiercił w nośniku dziurę i wlał do środka olej. Dysk przestał piszczeć… i pracować.

4Spalony na węgiel Po pożarze jednego z mieszkań strażacy odnaleźli zwęglony aparat fotograficzny. Właściciele zlecili odzyskanie zdjęć ze spalonego urządzenia. To jedyne, co udało się uratować po pożarze.

5 Szwedzkie wodowanie W trakcie przeładunku statku płynącego ze Szwecji jeden z kontenerów wpadł do morza i został częściowo zalany. Znajdowała się w nim m.in. macierz zawierająca ponad 100 dysków twardych.

6Badań naukowych czar Naukowiec wylał kwas na zewnętrzny dysk twardy. Kwas wypalił znaczną część nośnika. Przekonany, że zawartość dysku została spalona, skontaktował się z ekspertami odzyskiwania danych. Dane odzyskano.

7Chłodząca coca-cola Podczas lata jeden z polskich użytkowników komputerów pracował na swoim laptopie, popijając orzeźwiający napój. Chwila nieuwagi i zawartość dużej szklanki zalała klawiaturę i wnętrze komputera. Wprawdzie jedna z podstawowych zasad ochrony danych podczas upałów brzmi: nie doprowadź do przegrzania komputera, ale nie warto brać tej porady zbyt dosłownie.

8Uwaga, branie! Wędkarz wyjeżdżając na ryby, postanowił wziąć ze sobą laptop. Przerwy między braniami chciał wykorzystać na grę na komputerze. Kiedy tak spędzał czas, siedząc w łódce na środku jeziora, ryba złapała haczyk. Wędkarz wstał, zachwiał się i po chwili on i laptop byli w jeziorze. Laptop wyciągnięto z dna, ryba uciekła, wędkarz ocalał.

9Córeczka tatusia Pewien tata po pracy spieszył się do domu, gdzie czekała na niego córeczka. Tego dnia to on miał przygotować dla niej obiad. Wychodząc z pracy, wrzucił pamięć przenośną do przedniej kieszeni koszuli. Jakiś czas później, karmiąc córkę, nachylił się, a pamięć z kieszeni wylądowała w ciepłym, apetycznym, ale dość rzadkim i klejącym jabłkowym purée.

10 Halo! Wyprałam dane Do Kroll Ontrack zadzwoniła kobieta, której pamięć USB trafiła do pralki. Usunięcie danych zajęło cały cykl z płukaniem. Podobny przypadek miał miejsce w Polsce w roku 2005. Wtedy zajął trzecie miejsce w rankingu Kroll Ontrack.

Opracował Wojciech Chmielarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane